Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz przy ul. Chocimskiej - OP8C42
Właściciel: zenia91
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 2 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-08-2015
Data utworzenia: 17-09-2015
Data opublikowania: 17-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 12-02-2016
31x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 0 obserwatorów
28 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz przy ul. Chocimskiej – cmentarz dawnej wsi Sydowsaue z zachowaną kaplicą cmentarną i częścią nagrobków.

We wrześniu 1908 r. władze gminy Sydowsaue rozpoczęły starania o utworzenie nowego cmentarza. Wybrano niezabudowaną działkę za torami kolejowymi. W tym czasie funkcjonował nadal cmentarz przy ul. Włókienniczej.

Nowe miejsce pochówku mieszkańców Sydowsaue otworzono ok. 1909 r. Przewidywano, iż jego powierzchnia wystarczy na 53 lat, licząc średnio 16 pochówków rocznie. Na teren cmentarza prowadziła, zachowana do dziś, betonowa brama, po której obu stronach umieszczono dodatkowe mniejsze otwory przejściowe.

W południowo-wschodniej części cmentarza, tuż za bramą, wybudowano ok. 1930 r. murowaną, neogotycką kaplicę. Pierwotnie była to jednoprzestrzenna budowla zakończona od strony północno – wschodniej trójboczną absydą, zaś od strony południowo – zachodniej zwieńczona szczytem schodkowym z trzema polami blend. Pod nim znajdowało się główne wejście do kaplicy. Półkoliste okna, umieszczone w elewacjach, zostały otoczone pionowymi, prostokątnymi blendami, a po wojnie ozdobione witrażami. W 1947 r. obiekt ten został adaptowany na kościół parafii rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Dzisiejszy wygląd kaplic jest efektem jej rozbudowy w latach 60 – tych. Oprócz wspomnianych już witraży, dobudowano od strony południowo – zachodniej drewnianą kruchtą, zaś od strony północnej – przybudówkę na planie prostokąta. Kościół funkcjonował do 1990r., kiedy to przeniosło parafię do nowego budynku przy ul. Srebrnej 8.

Po oficjalnym zlikwidowaniu cmentarza pismem z 1976 r. usunięto ocalałe niemieckie nagrobki i złożono przy płocie od strony dawnej fabryki „Wiskord”. W 2009 r. podczas usuwania krzaków zarastających owe ogrodzenie przesunięto ciężkim sprzętem złożone przy nim płyty nagrobne. Obecnie leżą one na końcu lipowej alei głównej.

Przejdź przez bramę i szukaj ;-). Po przejściu przez bramę kieruj się na lewo. Proszę o informację gdy zostanie mało miejsca w logbook bym mogła wykonać serwis . Przy przechodzeniu przez przejście kolejowe uważnie się rozglądamy i zachowujemy ostrożność. Zabieramy coś do pisania. Przy odkładaniu proszę sprawdzać czy kesz nie jest widoczny. Odkładamy wszystko na miejsce. Nie zostawiamy bałaganu. Kordy mogą być lekko kopnięte. 

Skrzynka jest 2 systemowa. Jest jeden logbook

źródło: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_przy_ul._Chocimskiej 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.