Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomnik Nauczycieli Ofiar Faszyzmu - OP8BZ4
Miejsce Pamięci Narodowej w Sandomierzu
Owner: faramka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 203 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-09-2015
Date created: 10-09-2015
Date published: 10-09-2015
Last modification: 10-09-2015
58x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
106 visitors
37 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Informacje o miejscu:

Przed budynkiem Gimnazjum nr 1 przy ul. Cieśli znajduje się pomnik przedstawiający opaloną, rozłożoną do czytania książkę. "GINĄ NAUCZYCIELE - PALI SIĘ KSIĄŻKA" - motto przewodnie autora. Pomnik ten został wzniesiony z inicjatywy członków Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu w roku 1987 i ,jak brzmi napis na cokole, w 80. rocznicę powstania Związku. Jest on wyrazem pomięci nauczycieli - ofiar faszyzmu poległych w czasie II wojny światowej, jak również oddaniem hołdu dla licznej rzeszy pedagogów, którzy z narażeniem życia prowadzili tajne nauczanie. Początkowo pomysł ograniczał się do wykonania tablicy pomnikowej, jednakże w trakcie szerszej dyskusji zdecydowano, że bardziej wymowny będzie monument o przestrzennej formie. Komitet budowy pomnika zlecił wykonanie projektu artyście rzeźbiarzowi Szczepanowi Siudakowi, który przedstawił do zatwierdzenia model gipsowy. Po analizie projektu zdecydowano, że niektóre elementy muszą ulec zmianie, a mianowicie w autorskiej wersji, wsród cytatów na opalonych stronach ksiązki znajdowały się nazwy miejscowości takie jak: KOZIELSK, OSTASZKOWO, CHARKÓW - miejsca mordu tysięcy Polaków z różnych grup zawodowych (i nauczycieli). Pomimo powszechnej wiedzy o miejscach zagłady Rodaków, napisy te, nie tylko mogły znaleźć się na pomniku, ale również musiały być usunięte z gipsowej makiety. Po tej "korekcie" w październiku 1986 roku został wykonany model w naturalnej wielkości i po ostatecznej akceptacji we wrześniu 1987 roku pomnik został wziesiony, a w październiku, w Dniu Nauczyciela, uroczyście odsłonięty. Bryła pomnika została wykonana z żelbetonu, a następnie poddana metalizowaniu poprzez natryskowe stapianie w wysokiej temperaturze mosiężnego drutu. Tak przygotowana nawierzchnia, oprócz swej formy, do złudzenia przypomina wyciągniętą z pogorzeliska książkę. Betonowy cokół obłożony został kamiennymi płytami z czerwonego piaskowca, na którym znajduje się palnik z wewnętrzną instalacją gazową, zapalany na czas odbywania uroczystości.

Info ze strony www.pamiec.sandomierz.pl

 

Informacje o keszu:

Jest to mały hermetyczny pojemnik przyczepiony magnesem do... czegoś metalowego:)W środku znajduje się logbook i ołówek.

Informacje o kryjówce:

W związku z faktem, że jest to centrum miasta, w dodatku przy samej szkole, zalecam podejmowanie skrzynki w godzinach nocnych. Proszę odkładać na to samo miejsce (dokładny opis w spojlerze).

Dokładność pomiaru: ±5m

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik w całej okazałości
Napis na prawej okładce
Log entries: Found 58x Not found 0x Note 0x All entries