Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[PK] Cyrograf - OP8BG3
Właściciel: AldonaH
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 21 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-08-2015
Data utworzenia: 21-08-2015
Data opublikowania: 21-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2017
67x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
32 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
29 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adams, bamba, blackcoffee, Czarodziej, djdioda, efferus, Grazka, harpus, Irrachim, Kika, kojoty, Krecik34, Kubacki, kurier, macc.bo, makotka, Miki., My_Key, Mycha, pan_ryba, pandaciuk, Prox, Qbacki, Rausz, telefonalarmowy, TSW, Verdant, vviedzma, yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kesz należy do projektu

pk
Rozmiar kesza: wielkość mała
Typ: tradycyjna
Miejsce ukrycia: ciekawostka
Sposób ukrycia: maskowanie miejskie

 

       

Wielonarodowe Wolne Miasto Gdańsk , które powstało jako osobna jednostka administracyjna po pierwszej wojnie światowej, było wykorzystywane poprzez zainstalowanie w nim wywiadów Niemiec i Rosji. Do działań skierowanych głównie przeciwko żywotnym interesom Państwa Polskiego. Działalność ta nasiliła się w szczególności po dojściu do władzy Stalina i Hitlera. Było to wielkim zagrożeniem dla Polski, która na Pomorzu prowadziła wielkie inwestycje strategiczne konieczne dla suwerennego bytu Państwa Polskiego – wolności ekonomicznej – jakim była m.in. budowa portu w Gdyni i miasta oraz Marynarki Wojennej. Szpiedzy Hitlera i  Stalina działali wspólnie w celu podważenia Traktatu Wersalskiego i likwidacji m.in. Państwa Polskiego. W Wolnym Mieście Gdańsku w Oliwie (na ulicy, która obecnie nazywa się Piastowska nr 20, dom ten wtedy należał do rodziny Modrowów) na przełomie 1935 i 1936 roku doszło do formalnej współpracy pomiędzy stroną sowiecką reprezentowaną przez Karola Radka (polskiego Żyda z Tarnowa o nazwisku Sobelson, najbliższy współpracownik Lenina) – konsultanta partii bolszewickiej ds. międzynarodowych, a stroną niemiecką reprezentowaną przez Waldemara Nicolai – pułkownika SS, doradcę Rudolfa Hessa zastępcy Hitlera.

            Powołano na tym spotkaniu w Oliwie organizację, która z przyczyn konspiracyjnych nie otrzymała nazwy, dopiero 23 sierpnia 1939 r. otrzymała nazwę Pakt Ribbentrop-Mołotow. W wyniku którego dokonano wspólnego ataku na Polskę 1 września 1939 r. Na tym spotkaniu w Oliwie na przełomie 1935/1936 r. powołano również tzw. polskojęzyczną grupę Gestapo i NKWD, celem jej była m.in. szybka germanizacja Pomorza.

            W omawianych tu latach 1933-1941 rozmowy te prowadzone były pod nadzorem gauleitera Alberta Forstera oraz płk. NKWD i agenta Gestapo Bolesława Bieruta.