Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[OŻA19] Ożarowianka, do boju! - OP8AUG
My chcemy gola, Ożarów, my chcemy gola!
Owner: Rem-8
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 101 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-07-2015
Date created: 24-07-2015
Date published: 31-07-2015
Last modification: 31-07-2015
78x Found
0x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
55 visitors
56 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rem-8

Ożarowianka, do boju!

Początek powstania KS "OŻAROWIANKA" datowany jest w roku 1924, kiedy to powstaje drużyna piłki nożnej przyjmująca nazwę Ożarowskiego Klubu Sportowego "ZIELONI". Pod tą nazwą piłkarze klubu ożarowskiego występują do roku 1928, w którym to przyjmują nową nazwę - Ożarowski Klub Sportowy "START". Pod nazwą "START" piłkarze występują również w czasie okupacji uczestnicząc w konspiracyjnych rozgrywkach o mistrzostwo Warszawy między innymi z drużynami Znicza Pruszków, Błonianki z Błonia i Jedności Żabieniec. Po wojnie klub "START" reaktywował swoją działalność rozgrywając mecz z Polonią Warszawa w barwach której występowali m.in.: Odrowąż, Borucz, Szczepaniak, Brzozowski. W 1950 r. klub przyjął nazwę "STAL" Ożarów pochodząca od nazwy zrzeszenia, działającego przy związku zawodowym metalowców, występując tym samym do Zrzeszenia Metalowców "STAL". Patronat nad klubem objęła Fabryka Kabli w Ożarowie Maz. Od tego roku notuje się powstanie innych sekcji sportowych: sekcji zapaśniczej oraz sekcji brydża sportowego
 
W 1953 r. na terenie Ożarowa rozpoczyna działalność Koło Sportowe "UNIA" działające przy Hucie Szkła, związane z Federacją Sportową Unia, działającą przy związku Zaw. Pracowników Przemysłu Chemicznego. Założycielami Unii byli: Aleksander Leżyński, Tadeusz Lipiński, Eugeniusz Kiedrowski, Jan Maik, Jan Adamiak oraz ówczesny dyrektor Huty Szkła Edward Wąchała. Unia posiadała wówczas drużynę piłki nożnej, która po dwóch latach awansowała do klasy B oraz utalentowaną drużynę piłki siatkowej. W 1958 doszło do połączenia, działającego przy Fabryce Kabli Klubu "STAL" Ożarów oraz Unii działającej przy Hucie Szkła. Powstał jeden Klub Sportowy, który przyjął nazwę KS "OŹAROWIANKA".  Pod tą nazwą istnieje do dnia dzisiejszego.
 
W latach pięćdziesiątych Ożarowianka zrzeszyła cztery silne sekcje sportowe: sekcję piłki nożnej, sekcję zapasów w stylu klasycznym, sekcję piłki siatkowej oraz brydża sportowego. W latach 60-tych nastąpiło rozwiązanie utytułowanej sekcji zapasów, wskutek wstrzymania dotacji przez Związek Zawodowy Metalowców "STAL" z Warszawy. Kłopoty finansowe nie oszczędziły również drużyny siatkarzy. Brak sali treningowej oraz hali do rozgrywania meczy ligowych spowodował w 1961 r. przejście zawodników do RKS Okęcie, a w konsekwencji likwidację sekcji zrzeszonej w KS "OŹAROWIANKA". Do roku 1969 przetrwała jeszcze sekcja brydża sportowego i mimo szansy awansu do II ligi została zlikwidowana z powodu braku funduszy na jej działalność.
 
Lata świetności sportu w Ożarowie Maz. należą do przeszłości i tylko najstarsi mieszkańcy Ożarowa pamiętają, że jest się naprawdę czym pochwalić. To w Ożarowie w piłkarskim klubie, dzisiejszej "OŻAROWIANCE", rozpoczął swoją wspaniałą karierę Janusz Kusociński - mistrz olimpijski z Los Angeles z 1932 r. 
 
Klub dość długo tułał się po klasach C, B, A... aż w końcu na początku lat 90-tych awansował do Ligi Okręgowej. W lidze okręgowej Klub Sportowy "OŻAROWIANKA" przebywał przez 5 sezonów, aż w 1996 r. po kilku zmianach kadrowych ta sama drużyna wywalczyła kolejny awans do 4 ligi. Po raz kolejny klub sukces osiągnął pod wodzą trenera Leszka Saksa (mój trener WF w Liceum w Ożarowie Maz., a późniejszy szef obsady sędziowskiej w MZPN).
 
W pierwszym sezonie gry wszyscy byli dumni z postawy zawodników, którzy walczyli o czołowe miejsca w warszawskiej 4 lidze. Jednak przez kolejne dwa sezony nie było już tak dobrze i niestety nastąpił spadek do niższej klasy rozgrywkowej. W 1999 r. z powodów finansowych zarząd postanowił rozwiązać drużynę seniorską.
 
 
KESZ: Sam narożnik na koordach. Dostępny spoza terenu od ulicy.