Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[OŻA18] Dworek Kaputy - OP8AUF
Dworek w Kaputach, obecnie imprezownia
Właściciel: Rem-8
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-07-2015
Data utworzenia: 24-07-2015
Data opublikowania: 31-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2015
59x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
53 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rem-8

Dworek Kaputy

Kaputy zlokalizowane są na terenie pradoliny rzeki Wisły w geotektonicznej Kotlinie Warszawskiej stanowiącej centralną część Niziny Mazowieckiej powstały na obrzeżu grodu Warszawy ulokowanego na skarpie wiślanej i zbudowanej w tym grodzie siedziby Piastowskich Książąt Mazowieckich. Dopiero w XV wieku wokół miasta Warszawy na terenie Puszczy Kampinoskiej w wyniku nadań książęcych powstały pierwsze osady szlacheckie urzędników i rycerzy książęcych w których osadzano kmieci zajmujących się uprawą ziemi i produkcją rolną na potrzeby mieszkańców Warszawy.

Dworek w Kaputach został zbudowany w 1738 roku. Był przez dwa stulecia szlachetnym i bezinteresownym schronieniem dla porzuconych dzieci z okolicznych rodzin, swoisty dom dziecka. Uwłaszczony reformą rolną, nie oddychał do czasu pojawienia się nowych właścicieli. 

--------------------------------

Urszula Czermińska z domu szlacheckiego Bielińskich w 1738 roku przekazała swe włości dla dzieci porzuconych przez rodziców i ubogich mieszkańców Warszawy. Dzięki tej darczyni majątki te przez ponad 200 lat służyły ratowaniu i wychowywaniu dzieci oraz rozwojowi szpitalnictwa warszawskiego, rozpoczętemu w 1732 roku przez francuskiego księdza – misjonarza Gabriela Piotra Baudouina, któremu przekazała swe dobra ziemskie kasztelanowa Urszula Czermińska.

Kasztelanowa Urszula Czermińska współdziałała z księdzem Baudouinem przy urządzaniu Szpitala Podrzutków przy kościele Św. Krzyża a następnie przy budowie Szpitala Podrzutków Dzieciątka Jezus przy placu Wareckim w Warszawie. Równocześnie ze względu na swe powiązania rodzinne zwłaszcza z bratem marszałkiem z dworu Franciszkiem Bielińskim mobilizowała elitę magnacką do ofiarności i donacji dla Szpitala Podrzutków. Wyrazem szacunku i uznania dla szlachetnej i bezinteresownej ofiarności kasztelanowej Urszuli Czermińskiej było uznanie i poparcie posłów i senatorów Rzeczypospolitej oraz króla Augusta III Sasa dla działalności charytatywno–opiekuńczej księdza francuskiego Piotra Gabryela Baudonina, któremu ten władca nadał przywileje na prowadzenie Szpitala Generalnego w Warszawie. Dzięki temu aktowi nastąpiło połączenie misjonarskiej działalności opiekuńczej duchowych katolickich z organizacją świeckiego szpitala państwowego w Warszawie. Fakt ten miał prekursorskie znaczenie dla organizacji finansowania opieki zdrowotnej dla mieszkańców Warszawy. Przez dwa stulecia służyły tej działalności opiekuńczo–wychowawczej Domu Podrzutków i Szpitala Generalnego w Warszawie dobra ziemskie Kręczki i Kaputy

Dopiero po drugiej wojnie światowej na podstawie „rewolucyjnych dekretów” o reformie rolnej z dnia 6 września 1944 roku i nacjonalizacji przemysłu wszystkie majątki ziemskie na Mazowszu i w całej Rzeczpospolitej przeszły we władanie państwa komunistycznego, których rozwój i upadek nastąpił w drugiej połowie XX wieku.

Za: http://www.dworekwkaputach.pl/historia.html

 

KESZ: Na koordach. Poza terenem. Przejdź przez krzaki i idź przy ogrodzeniu. Maskowanie kamienne, jedyne takie w okolicy.

 

UWAGA - bardzo możliwe, że kesz zmieni miejsce po rozmowach z właścicielami, ale na razie umożliwiam szukanie w taki sposób. O zmianie sposobu poinformuję w oddzielnym komunikacie. Na razie skrzynkę można ocenić nawet na "Słaba" ;)

Obrazki/zdjęcia
Widok spod kesza
Spojler
Wpisy do logu: znaleziona 59x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria