Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gen. Józef Haller - OP8ARU
Właściciel: erykradek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 105 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: b.d.    Długość trasy: 3.00 km
Data ukrycia: 20-07-2015
Data utworzenia: 20-07-2015
Data opublikowania: 20-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 07-08-2019
39x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
69 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: lolek86
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, Przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny, brat stryjeczny gen. Stanisława Hallera von Hallenburga.

haller 

 

Wyprzedzając atak na linii  przedpola Warszawy z Radzyminem, Józef Haller wystąpił do Naczelnego Wodza przebywającego w Dęblinie o zaakceptowanie odstąpienia od pasywnej obrony przedpola Warszawy i przyspieszenie kontrofensywy na linii Frontu Północnego już na 13.VIIIw miejsce planowanej daty 17.VIII.

 

W tym momencie ocena sytuacji, sposób podejmowania decyzji i prowadzenia działań operacyjnych Gen. Józefa Hallera i jego sztabu wspieranego przez szefa francuskiej grupy łącznikowej gen. Claude Martin  Spiresa  zadecydowały o przebiegu kampanii.

 

Od rana 13 sierpnia rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Armia bolszewicka zaatakowała Radzymin. Kolejnym celem nieprzyjaciela była warszawska Praga. Haller myślał o tym, by już 14 sierpnia Sikorski wykonał zwrot zaczepny. Liczył, że nad Wkrą uda się rozbić nieprzyjaciela. Po południu 13 sierpnia odbyła się narada Rozwadowskiego, Weyganda i Hallera w sprawie sytuacji pod Warszawą. Ten ostatni wziął na siebie odpowiedzialność i wydał rozkaz, by do następnego dnia w południe podjęto kontratak na oś Gąsocin-Gołymin. Celem kontrofensywy Sikorskiego było odrzucenie bolszewików za Narew. Gros sił Sikorskiego to 18 DP gen. por. Franciszka Kralićka-Krajowskiego, Syberyjska BP płk. Rumszy i kawaleria gen. Karnickiego (14 sierpnia miał być on zastąpiony przez płk. Gustawa Orlicza-Dreszera).
 
13 sierpnia przez cały dzień toczyły się walki na przedmieściu. Po południu 46 PP wycofał się na tyły i doprowadził do zajęcia przez nieprzyjaciela Radzymina (20 km od Warszawy). Gen. Latinik dowiedział się o tym dopiero po czterech godzinach, a Haller po sześciu.
 
Dnia 14 sierpnia utracono Ossów (zginął ks. Ignacy Skorupka, kapelan  ochotniczego pułku). W południe odzyskany został Radzymin, ale po południu ponownie go utracono. Gen. Józef Haller przyjechał na linię walk.  Podczas spotkania z Latinikiem i Żeligowskim dowódca Frontu Północnego podjął decyzję, żeby Żeligowski objął dowództwo, i by w dniu następnym (15-go) odzyskał Radzymin.
 
Żeligowski zwlekał z wykonaniem rozkazów. O brzasku 15 sierpnia podjął on kontrofensywę wzmocniony przerzuconym autokarami uzupełnieniem, ale po odzyskaniu drugiej linii w jednym punkcie przedmościa, wstrzymał ją. Wznowił ją po kilku godzinach. Wojsko polskie zajęło Radzymin, ale po kilku godzinach bolszewicy znów odzyskali miasto. Gen. Józef Haller o godz. 15-tej  rozkazuje, aby użyć szybkich przerzutów 10 DP samochodami i autobusami w ataku na Radzymin. Bierze udział w bitwie  przybywając przez Jabłonnę i Pustelnik. Polacy opanowali miasto 15 sierpnia po godz. 19.00. Jednym z pierwszych oficerów, którzy znaleźli się w Radzyminie był Gen. Józef Haller. Około 21-szej wyjeżdża autem do miasta za pierwszymi ułanami. Wzywa cywilów do wyjścia z ukrycia i gaszenia miasta.
 

Awanse
kapitan art. - 1909
kapitan piechoty - 18 października 1914
major piechoty – 25 października 1914
podpułkownik piechoty – 20 listopada 1914
pułkownik piechoty – 14 marca 1915 (2 lokata na liście starszeństwa oficerów Legionów Polskich z dnia 12 kwietnia 1917)
Generał brygady - 7 kwietnia 1918
Generał dywizji - 29 listopada 1918
Generał broni - 10 czerwca 1920

 

 

 źródło i więcej info tu

źródło2


 

O keszu:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. W dodatkowych waipointach podaję namiary na pomnik Gen. Hallera znajdujący się na cmentarzu w Ossowie oraz zegar słoneczny, który znajduje się na terenie Straży Pożarnej. Do niego właśnie (zegara) się udaj, by rozwiązać zadanie. W dzień dostęp do zegara jest bezproblemowy - nie wiem jak w nocy, ale kto w nocy ogląda zegary słoneczne:PObok zegara stoi obelisk z nazwami miejsc, w których rozegrały się bitwy ważne dla losów świata. Przyjrzyj się mu uważnie i rozwiąż poniższe zadanie, a wyliczone kordy zaprowadzą Cie do skrzynki.

N52 ABCAA

E21 ADEFG  gdzie:

Monte Cassino - Verdum = xxG

A - najczęściej powtarzająca się cyfra + 1

Rzym - Moskwa = OPx; O + P = F

(Narwik - Bruksela) + Warszawa = IJK; I + J + K = B

Wiedeń + Grunwald = Cxx

Wilno - 10 = ŁMx; Ł + M = D

Katyń - Warszawa = xRS; S - R = E

 

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pomnik Gen. Hallera
1 Punkt fizyczny --- Zegar słoneczny
Obrazki/zdjęcia
tu szukaj