Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tajemnica Czerniejewskiego Lasu - OP8AJ0
Eigenaar: rredan
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 119 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Groot
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 10-07-2015
Gemaakt op: 08-07-2015
Gepubliceerd op: 10-07-2015
Laatste verandering: 31-07-2018
24x Gevonden
5x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
86 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
8 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agatczjenek, Ćwir, izunia77, luksta, marass1111, miha, night_time, ronja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Offset cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W lesie na wschód od Czerniejewa natknąć się można na nasyp, zwany również "Groblą". Grobla pisana jest wielką literą, bo jest tajemnicza choć znaleźć ją bardzo łatwo. Rozpoczyna się tuż przy drodze łączącej Czerniejewo z Wierzycami (węzeł S5) i ciągnie się w kierunku z grubsza południowym aż do Nowego Lasu, po drodze wielokrotnie skręcając, a nawet się rozgałęziając. Wał jaki jest każdy widzi, dziś do trzech metrów wysoki, szeroki u podstawy na metrów dziesięć, a w koronie na trzy do pięciu, długi na cztery, a może i pięć kilometrów. Obrys wał przy tym ma tak przyjemnie regularny, że musi być dziełem człowieka, jednak naukowcy za nic zobaczyć tego nie chcą i uparcie twierdzą, że w żadnym wypadku człowiek nie ma nic wspólnego z jego genezą. Miejscowi wiedzą jednak lepiej. Można więc usłyszeć albo i wyczytać, że to pozostałość po leśnej kolejce wąskotorowej albo element jakiś starożytnych fortyfikacji, może i napoleońskich.  Fantastycznych teorii jest więcej, na poparcie niektórych przytaczany jest nawet wiek potężnych dębów rosnących na wale... A jednak to najprawdziwszy oz, a więc dzieło natury, a dokładnie lodowca. Podobne formy tworzą się tam, gdzie woda płynąca pod lądolodem, w jego szczelinach, a nawet na jego powierzchni osadza niesione ze sobą piaski i żwiry. Górna powierzchnia ozu często bywa płaska, a stoki regularne i strome. Ozy osiągają nierzadko imponujące rozmiary, osiągają nawet trzydziestometrową wysokość i potrafią ciągnąć się przez kilkaset kilometrów. Spektakularnym przykładem jest fiński stukilometrowy Punkaharju widowiskowo dzielący dwa jeziora, stanowiący od kilkuset lat ważny szlak komunikacyjny. Dziś biegnie tu autostrada i linia kolejowa.

W Polsce najdłuższy oz znajduje się całkiem blisko "Grobli", bo w Wielkopolskim Parku Narodowym: Oz Bukowsko-Mosiński ma długość ok. 37 km i wysokość nawet 41. Jeszcze bliżej, w okolicy Nekielki, tam gdzie znajduje się dolny lewy róg literki W projektu WLKP TEJ! przejść się można po kolejnej Grobli, która również jest ozem. Związana nim jest legenda, która głosi, że w lasach między Neklą a Iwnem w karczmie ”Wygoda” zatrzymał się Twardowski. Aby wyruszyć do Poznania rozkazał diabłom usypać groblę przez mokradła. Diabły uwijały się nosząc ziemię w workach czyli sakiewkach. Gdy kur zapiał przerwały pracę i upuściły worki. Cztery z nich upadły w pobliżu grobli i stąd powstały pagórki zwane diabelskimi sakiewkami a groblę nazwano Groblą Twardowskiego.

Skrzynka (aktualizacja, 31 lipca 2018)

Po reaktywacji jest to krótki, kilkusetmetrowy multak (kwadrans wystarczy), offset: start i finał. Dogodne miejsce parkingowe w waypoincie. Mikrus i większy klipsiak w maskowaniu i ukryciu typowo leśnym.

 

Skrzynka założona z okazji WIO na piwo #27

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Tu można zostawić keszowóz
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien