Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Park Pomorzański - OP8AH1
czyli dawny Pommeren Kirchhof.
Owner: Browarzy
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 24 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-07-2015
Date created: 06-07-2015
Date published: 06-07-2015
Last modification: 05-02-2016
43x Found
2x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
109 visitors
30 x rated
Rated as: Excellent
9 x recommended
This cache is recommended by: aneczka100+JB, drachim, dulus-y, KoMa69, Kuroko, Molly1 (iwmali), Orionez&Oskar, Pipelki, Powstaniec
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Offset cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W 1865 r. na Pomorzanach został założony cmentarz komunalny (30 września 1865 r. miasto przekazało parafii pw. Św. Jakuba cmentarz o powierzchni ponad 11 ha). Na planie Szczecina z 1879 r. zaznaczony jest jako cmentarz pomorzański (Pommeren Kirchhof). W 1899 r. posiadał 248 m długości i 148 m szerokości. W tym samym roku nastąpiło powiększenie cmentarza o 104 m w kierunku linii kolejowej. W roku 1938 część cmentarza została włączona do terenu szpitala w wyniku przedłużenia w ul. Jabłonkowskiej (dzisiejsza ulica Starkiewicza) do al. Powstańców Wielkopolskich, oraz likwidacji dawnej ul. Szpitalnej.

Pochowano tu w 1891 r. szczecińskiego kronikarza Friedricha Thiede – kupca, historyka, autora „Chronik der Stadt Stettin”. Pochowany tutaj został także Johannes Beschnitt, zmarły w 1880 r., który był kantorem, kompozytorem i dyrygentem chórów. Przybył on do Szczecina w 1848 r. i pracował do śmierci w szkole katolickiej i jako dyrygent chóru męskiego w „Alte Liedertafel”.

Częściowo przygotowany do likwidacji cmentarz przetrwał do 1945 r. Kilkanaście lat później rozebrano otaczający go mur i urządzono na jego miejscu park. Do dziś zachował się budynek administratora i dozorcy cmentarza.

Park Pomorzański jest dużym zieleńcem, na którym rosną stare drzewa, głównie liściaste. Wśród roślin iglastych na uwagę zasługują cisy pospolite oraz drzewo, którego naturalnym stanowiskiem są Chiny i Korea – żywotnik wschodni.

Ciekawymi drzewami liściastymi jest leszczyna turecka – jej naturalne siedlisko to południowo-wschodnia Europa, Azja Mniejsza i Kaukaz, klon okrągłolistny  pochodzący z Ameryki Północnej i klon tatarski pochodzący z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Chin i Japonii.

W parku wciąż istnieją ślady dawnego układu przestrzennego cmentarza w postaci układu głównych alei, które wysadzane są pięknymi starymi już okazami lip oraz grabów. Duża ilość starych okazów cisa jest też pozostałością dawnego przeznaczenia tego terenu, ponieważ drzewo to jest chętnie sadzone właśnie na cmentarzach.

Wśród innych gatunków drzew wyróżniają się imponujące okazy buka pospolitego, w tym także odmiany czerwonolistnej, która jest częstym i charakterystycznym elementem założeń parkowych na Pomorzu Zachodnim. Spotkać tu można również dorodne okazy grabów oraz kasztanowców. W parku niemal nie spotyka się podszytu. W niewielkich kępach rosną jedynie miejscami krzewy śnieguliczki.

 (źródło www.parki.org.pl)

Opis skrzynki:

Zapraszamy Was drogie keszerki i drodzy keszerzy na spacer po Parku Pomorzańskim. W tym celu przygotowaliśmy skrzyneczkę, którą znaleźć będziecie mogli za pomocą specjalnie przygotowanej mapy. Znajdują się na niej prostokąty, w których narysowane są wszystkie skrzyżowania dróg, które po kolei miniecie. Dół prostokąta oznacza zawsze stronę z której wejdziecie na skrzyżowanie, a strzałeczka pokaże Wam, w którym kierunku powinniście się skierować. Skrzyneczka została oznaczona, jak za starych dobrych czasów, znakiem „X” na samym końcu drogi.

Koordynaty zaprowadzą Was przed jedno z wejść do parku.

Życzymy miłego spaceru!!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Niemiecka mapa, na której widać cmentarz
Polska mapa z 1945 roku
Mapa dotarcia do skarbu
Log entries: Found 43x Not found 2x Note 3x All entries Show deletions