Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stryjki - pomniki przyrody - OP8AD2
Stryjki - pomniki przyrody i kapliczki
Właściciel: Powiat Wołomiński
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 30-06-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-10-2017
22x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
43 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tutejsza naturalna roślinność to kontynentalne bory sosnowe, czasem z domieszką świerku oraz subkontynentalne lasy liściaste (olcha, brzoza, jesion). Dominującym gatunkiem jest sosna, która stanowi około 80% drzewostanu. Możliwość obserwacji lokalnych ekosystemów jest dużym walorem tego terenu.
Przedstawicielami lokalnej fauny są: sarny, lisy, zające oraz liczne gatunki ptaków (bociany, czajki, jaskółki, dzięcioły, skowronki, bażanty), płazów, gadów i owadów.
W ostatnich latach obserwuje się masowy wzrost populacji bobrów, spowodowany poprawą czystości wód, wzrostem areałów nieużytków i ochroną gatunkową. Zwierzę to jest historycznym symbolem Tłuszcza, a jego wizerunek widnieje w herbie miasta.
W pobliżu miejsca ukrycia skrzynki, naprzeciwko Szkoły Podstawowej w Ołdakach znajduje się grupa majestatycznych dębów szypułkowych, a na terenie szkoły rośnie dorodna lipa drobnolistna i również dąb szypułkowy. Wszystkie wymienione drzewa są objęte ochroną prawna i stanowią pomniki przyrody.
Miejscowy krajobraz  jest w bardzo małym stopniu przekształcony przez człowieka, a jego nieodłącznym elementem są liczne, przydrożne kapliczki, niektóre pochodzące nawet z XVIII i XIX w.

(Informacje za: Plan Odnowy Miejscowości Stryjki i Kury w Gminie Tłuszcz na lata 2008-2016, Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XV/189/08 Rady Miejskiej w Tłuszczu z dnia 28 maja 2008 r.)

Skrzynka znalazła swoje miejsce na rozstaju dróg właściwie już nie w Stryjkach a w Ołdakach (nie jest to samodzielna wieś, a część pobliskiej miejscowości Kury). Pierwotnie skrzynka miała być schowana bliżej drzew, które są pomnikami przyrody (na które wskazuje dodatkowy waypoint), ale urzekła nas dość stara kapliczka. Wg daty jest ona z 1903r. Poza tym jest to znacznie spokojniejsze miejsce do podjęcia kesza - oczywiście zachęcamy do udania się do Stryjek i obejrzenia tytułowych pomników przyrody. Warto szczególnie zwrócić uwagę na dąb na terenie szkoły. Kesz jest schowany w pewnym oddaleniu od kapliczki - 1/3 drogi od skrzyżowania do kapliczki. Idąc od drogi w jej kierunku, prawie potkniemy się o skrytkę, ale można ją też łatwo przeoczyć. Kesz jest nisko, właściwie już w ziemi, ale zupełnie nie jest nią przysypany. Rękawiczki się przydadzą, żeby nie podrapać sobie rąk. Jeśli te informacje nie wystarczą, to więcej w informacji kodowanej i na zdjęciach.

REAKTYWACJA 21.10.2017: Niestety kesz ginął już dwa razy, stąd reaktywacja nieco w innym miejscu. Być może też tymczasowym, ale zobaczymy ile wytrzyma. Kesz jest w tym samym kierunku od kapliczki co poprzedni tylko ok. 2 razy dalej. Schowany w pewnej infrastrukturze. Współrzędne wskazują nowe miejsce ukrycia. Więcej w informacji kodowanej i w spoilerze.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl), w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

X

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Punkt wskazuje na wejście do szkoły, na terenie której znajduje się dość imponujący dąb (pomnik przyrody). Na przeciwko bramy także warto zwrócić uwagę na grupę drzew, które są pomnikami przyrody.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Specjal - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
To mniej więcej widzi kesz - kapliczka z 1903r.
Dęby przy dodatkowym waypoincie
Niezbyt blisko
Bardzo blisko
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 5x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria