Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kuligów - obszar Natura 2000 Ostoja Nadbużańska - OP8ACW
Kuligów - malownicze pejzaże, dzika natura i ciekawy skansen.
Właściciel: Powiat Wołomiński
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 25-07-2015
Data utworzenia: 30-06-2015
Data opublikowania: 25-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 30-04-2016
21x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
18 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka znajduje się w miejscowości Kuligów. Jej nazwa pochodzi od rodziny szlacheckiej Kuligowskich, którzy pod koniec XV wieku przybyli tu z Kamieńca Mazowieckiego (obecnie Kamieńczyka nad Bugiem).

Tereny położone w dolinie rzek Bugu, Narwi i Rządzy często były zalewane. Szczególnie trudnym okresem był XVII wiek, czas wojen szwedzkich, które doprowadziły do całkowitego spustoszenia tej ziemi. W 1658 r. ludność puszczańską zdziesiątkowała epidemia cholery. Kuligów cudem ocalał od zarazy. Legenda głosi, że epidemia ominęła wieś na skutek sił nadprzyrodzonych. Mieszkańcy Kuligowa, broniąc się przed zarazą, wystawili na wszystkich drogach prowadzących do wsi dwanaście krzyży drewnianych, które rzekomo ocaliły ich od zarazy grasującej w pobliskim Popowie i Serecku, gdzie niemal całkowicie powymierali ich mieszkańcy. Powstał wówczas tradycja corocznych procesji do krzyży, które odbywały się w sierpniu. (informacje za https://www.facebook.com/Kuligow/)

Stojąc w miejscu ukrycia skrzynki znajdujesz się w sąsiedztwie obszaru chronionego Natura 2000 "Ostoja Nadbużańska" (PLH 140011), utworzona w dolinie Bugu. Jej zasięg pokrywa się w znacznej części z Doliną Dolnego Bugu (również obszar Natura 2000). Ostoja to najważniejszy obszar dla ochrony ichtiofauny (gatunki ryb zamieszkujące określony akwen) w Polsce. Występuje tu 10 gatunków ryb z II Załącznika Dyrektywy Rady 92/43/EWG (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyrektywa_siedliskowa), np.  koza złotawa i kiełb białopłetwy. Z kolei obszar Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu (PLB 140001) to obszar specjalnej ochrony ptaków. Obejmuje on ok. 260 kilometrowy odcinek rzeki oraz doliny Bugu (od ujścia Krzny do Bugu, aż do Jeziora Zegrzyńskiego). W nurcie rzeki powstały liczne piaszczyste wyspy, nagie lub porośnięte wierzbowymi lub topolowymi łęgami nadrzecznymi. Dolina Bugu to ważna ostoja ptaków wodno-błotnych i jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych gadożera. Wysokie zagęszczenie posiadają takie gatunki, jak bocian biały, kania czarna, derkacz, wodnik i samotnik.

Zachęcamy również do odwiedzenia niezwykłego Skansenu w Kuligowie nad Bugiem.

Warto także przejechać się drogą gruntową nad rozlewiskami Bugu, która jest równoległa do asfaltowej drogi, przy której umieszczona jest skrzynka.

W centrum wsi znajduje się wiata turystyczna i tablica informacyjna (wkrótce będzie kolejna), ale ... skrzynka umieszczona jest na peryferiach wsi tuż koło jeszcze jednej tablicy edukacyjnej. Zarówno do tablicy jak i skrzynki dojazd jest drogą asfaltową. Współrzędne powinny wskazywać miejsce ukrycia, choć mieliśmy trudności z dokładnym zmierzeniem (gdyby ktoś z odkrywców zmierzył dokładniej, to poprosimy o przysłanie korekty). Skrzynki należy szukać przy najgrubszym drzewie koło tablicy. Na poziomie ziemi, ale łopatka nie jest potrzebna - być może trochę siły.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki. 

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica edukacyjna obok skrzynki
To tu...
Wpisy do logu: znaleziona 21x nieznaleziona 3x komentarz 2x Wszystkie wpisy