Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Białe Błota - obszar Natura 2000 - OP8ACQ
Białe Błota - królestwo złotej rybki.
Właściciel: Powiat Wołomiński
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 95 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 27-07-2015
Data utworzenia: 30-06-2015
Data opublikowania: 27-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-07-2023
25x znaleziona
7x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
73 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Majonez299, PrincePolo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Białe Błota to obszar Natura 2000. W jego  granicach istnieje kilka stałych (niewysychających) zbiorników wodnych zamieszkiwanych przez strzeblę błotną od wielu pokoleń. Zbiorniki te powstawały przed i po II wojnie światowej w wyniku eksploatacji torfu. Obecna liczba zbiorników wodnych jest trudna do określenia, gdyż zmienia się w zależności od poziomu wód gruntowych i poziomu wody w samych zbiornikach. Większość torfianek jest silnie wypłycona, a w latach obfitujących w opady niejednokrotnie wspólne lustro wody łączy kilka zbiorników.

Stanowisko strzebli błotnej w Białych Błotach w Wołominie jest znane i systematycznie monitorowane od 2005 roku. Dzięki temu należy ono do najlepiej i najwszechstronniej poznanych krajowych stanowisk tego gatunku.

Obszar Białych Błot, wśród miejsc zamieszkiwanych przez populacje strzebli błotnej jest unikalny w skali całego kraju. Nawet przy niskim, typowym między innymi dla lat 2005-2006 poziomie wód gruntowych był on bardzo trudno dostępny dla człowieka. Od 2007 roku do chwili obecnej pod wodą znajdują się niemal wszystkie lokalne ścieżki, wskutek czego obecność ludzi (głównie wędkarzy) w granicach obszaru spadła do minimum. Obszar ten z roku na rok dziczeje i zarasta, stając się coraz bardziej odpornym na negatywne strony działalności ludzkiej, z zaśmiecaniem włącznie. Zmagazynowanie w granicach obszaru ogromnych ilości wody i bardzo silne zarośnięcie trzciną, działającą jako wydajny biofiltr, sprawiają, że obszar ten cechuje się małą wrażliwością na wysychanie i na zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie. Niestety obszar na skraju torfianek jest zanieczyszczany przez osoby nie umiejące szanować przyrody. Pomimo niedawnego sprzątania zorganizowanego przez Starostwo, ciągle można znaleźć nowe śmieci.

(informacje na podstawie http://natura2000.gdos.gov.pl/datafiles).

W pobliżu miejsca ukrycia skrzynki Starostwo Powiatowe w Wołominie postawiło tablice edukacyjne na temat fauny i flory obszarów prawnie chronionych, znajdujących się w najbliższej okolicy (w odległości ok. 10 km od tablicy). Druga strona tablic przedstawia, w dużym skrócie, zasady Geocachingu i zaproszenie do przyłączenia się do zabawy - jest też ogólna mapka przedstawiająca wszystkie skrzynki założone przez Starostwo. Dla rowerzystów postawiono stojak na rowery, a dla dzieci grę terenową w postaci Światowida. Podobne tablice znajdują się również w Kuligowie i Strachowie.

Skrzynka jest umieszczona ok 100m. od tablic edukacyjnych już na terenie Białych Błot. W kilku miejscach są groble, z których można łatwo obserwować otoczenie. Na jednej z nich umieściliśmy naszego kesza. Współrzędne powinny doprowadzić do miejsca ukrycia. Kesz jest na poziomie ziemi, ale zupełnie nie potrzeba łopatki, choć trochę trzeba się napracować, żeby go wydostać. Z uwagi na licznych odwiedzających to miejsce (w różnych celach), prosimy o staranne ukrywanie skrzynki. Informacje kodowane i spojler powiedzą więcej.

REAKTYWACJA 21.10.2017: Kesz ginął już kilka razy, choć miejscówka wydawała się niezła. Tym razem reaktywowaliśmy w miejscu wspomnianej wyżej infrastruktury informacyjno-rekreacyjnej. Mamy nadzieję, że wytrzyma dłużej. Kesz jest schowany na poziomie ziemi - lekko przysypany i zabezpieczony. Więcej w informacji kodowanej i w spojlerach.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- W tym miejscy znajduje się tablica edukacyjna postawiona przez nasze Starostwo oraz stojak na rowery. Jest też coś dla najmłodszych - gra edukacyjna Światowid.
Tu jest też więcej miejsca na zostawienie samochodu.
Interesujące miejsce --- Pierwotnie miejsce ukrycia kesza na grobli, którą można wejść na teren Białych Błot. Zachęcamy do odwiedzenia przy okazji skrzynki.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Grobla na Białych Błotach, a na niej ... był sobie kiedyś kesz.
A tu obrazek naszej infrastruktury
Na pierwszym planie najważniejsze ...
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 7x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria