Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Brama Oławska - OP8A1Z
Ohlauer Tor
Owner: xytras
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 122 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-06-2015
Date created: 16-06-2015
Date published: 17-06-2015
Last modification: 03-02-2024
196x Found
9x Not found
3 notes
watchers 5 watchers
237 visitors
116 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: abigeo, gosia1725, k.mil, Kiwi7 NIEAKTYWNY
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  


Brama Oławska

 

O Miejscu:

Brama Oławska (niem. Ohlauer Tor – nazwa bram miejskich we wschodniej części umocnień fortecznych Wrocławia. Ponadto jako Nową Zewnętrzną Bramę Oławską (niem. Neues Äußeres Ohlauer Tor) określano w XIX w. rogatki miejskie u zbiegu ulic Traugutta i Kościuszki, nazywane także Ohlauer Barriere. Wzniesiona na początku II połowy XIII wieku w linii fortyfikacji wewnętrznych miasta na trakcie prowadzącym na wschód, w kierunku Oławy. Zlokalizowana była w miejscu, gdzie dziś znajdują się posesje nr 29-31 przy ulicy Oławskiej (obok gmachu Urzędu Statystycznego). Składała się z wieży bramnej o podstawie prostokąta zbliżonego do kwadratu oraz przedbramia.

 

na zdjęciu: obraz fortyfikacji datowany na rok 1807.

 

Zlikwidowana została w 1792, pozostawiono jedynie łuk nad ulicą, który później został również usunięty. Wzniesiona wkrótce po bramie wewnętrznej, na linii nowych, zewnętrznych fortyfikacji (obok miejsca, gdzie dziś stoi Galeria Dominikańska, około stu metrów na wschód od skrzyżowania ulicy Oławskiej z Piotra Skargi). Pierwszy raz wzmiankowana w 1299 w związku z zapłatą dla kamieniarza Albericusa za wykonane prace budowlane. Pierwotnie podobna była do bramy wewnętrznej, w połowie XV wieku powiększone zostało przedbramie, wzniesiono nową wieżę. Później dodano barbakan (na przełomie XV i XVI w.), w 1576 zastąpiony basteją. W 1588 mury bastei przysypano ziemią tworząc nowy bastion: wieża bramna została zastąpiona wieżą o podstawie półkolistej z działobitnią na szczycie. W latach 1638-1642 dodano na podstawie projektu Valentina von Säbisch rawelin, który uzupełniono w latach 70. XVIII wieku dodatkowo usypanym płaszczem osłonowym. Podczas oblężenia miasta przez wojska napoleońskie (1806) Brama Oławska nie ucierpiała nadmiernie, ale zburzona została w już 1807, w pierwszej fazie zarządzonej przez Francuzów likwidacji fortyfikacji miejskich Wrocławia. Podczas budowy trasy W-Z i podziemnych przejść z nią związanych. w latach 1975-1977 na placu Dominikańskim odkryto pozostałości fundamentów Bramy Oławskiej. Zostały one w czasie robót budowlanych w znacznej części zniszczone, a niektóre zachowane pozostałości gruntownie przemurowano i zaadaptowano w latach 1977-1978 na potrzeby przejścia podziemnego, gdzie są obecnie widoczne. Obok przejścia wyeksponowano makietę Bramy i sąsiadującego z nią fragmentu fortyfikacji.

 

na zdjęciu: fragment makiety z basteją Hioba, którą można obejrzeć od strony południowej.

źródła tekstów i zdjęć: *wikipedia.org *dolny-slask.org.pl *fotopolska.eu

 Hall of Fame: FTF: xlud STF: Ala Ł; lupi TTF: Lumen

 

Kesz:

Skrzynka znajduje się w miejscu w miarę ustronnym, chociaż nie zwalnia to Was z zachowania ostrożności przy podejmowaniu. Miejsce intuicyjne, nie powinno być żadnych problemów ze znalezieniem. Tradycyjnie jak na mikrusa przystało zawiera jedynie logbook, więc pisadełko miej ze sobą. Powodzenia!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
wejście
przejście