Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
MUTKOWO - OP89JS
ze wspomnień Anny Łajming
Eigenaar: agnostos
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 142 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-05-2015
Gemaakt op: 27-05-2015
Gepubliceerd op: 30-05-2015
Laatste verandering: 01-09-2015
16x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
46 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Czarodziej, telefonalarmowy, TSW
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pustkowie Mutkowo leży jakieś 300 m od jeziora Somińskiego i od miejsca, gdzie zbiegają się granice trzech powiatów (bytowski, chojnicki, kościerski) i trzech gmin (Studzienice, Brusy, Dziemiany). Z szlaku literackiego im. Anny Łajming da się podjechać na piaszczyste wzniesienie z fantastycznym widokiem na jezioro, szczególnie o zachodzie Słońca. Nazwa pochodzi od mutci, kaszubskiej nazwy małych rybek z tutejszych jezior, które oprócz grzybnych borów żywiły mieszkańców. W dwudziestoleciu międzywojennym było to tuż przy samej granicy polsko-niemieckiej i dlatego żyło się tu głównie z przemytu. W opowiadaniach kaszubskiej pisarki Anny Łajming (1904-2003) wspominane jest Mutkowo za sprawą Agaty, starej panny, która trudniła się akuszerką, przyjmowała na świat Anię i większość jej rodzeństwa, chodząc przez las wzywana na czas do pobliskiego Przymuszewa, do rodziny Jana Żmuda Trzebiatowskiego, pracownika Nadleśnictwa. Agata i różę potrafiła zamówić, o czym nasza pisarka pisze w opowiadaniu „Róża i cukierki” z tomu „Czterolistna koniczyna”. Chłop z chorą żoną furmanka w konika przyjechał, aż z Gwiazdy, pustkowia koło Tuszków. Niestety Agata była akurat w pobliskich Sominach, czyli wówczas za granicą, na „pustej nocy”.

            Dla naukowej ścisłości, żeby się wśród nas nie szerzył zabobon przytoczmy za Encyklopedią Powszechną Wyd. Gutenberga naukową definicję róży: Erysipelas, róża, z ran wychodzące, bardzo zaraźliwe zapalenie skory i sąsiadujących z nią błon śluzowych. Występuje na skórze jako zaczerwienienie ostro ograniczone, rozpościerające się szeroko i posuwające się, z wysoką gorączką i z reguły z całkowitem wyleczeniem po złuszczeniu się naskórka z miejsc schorzałych. Wywołują ją ropotwórcze drobnoustroje.

            Biedna Agata nigdy nie wyszła za mąż, a z takim trudem zarobione pieniądze zgubiła. Swoje złoto zakopała w ogrodzie koło domu, ale już go nigdy nie znalazła…

(za przewodnikiem Szlak literacki im. Anny Łajming, ZTN, Brusy 2014)

 

Współrzędne określają położenie punktu potrójnego. Słupek w biało zielone paski jest ukryty nieco w krzakach. Tabliczka na nim pokazuje, która drogą do Mutkowa (rower trzeba będzie pchać, nikt nie podjedzie) Kesz ukryty za domem Agaty. Przed gospodarstwem od strony jeziora droga się rozwidla. Prawa odnoga okrąża Mutkowo i tam niedaleko szopy w lasku należy szukać w leżącym betonowym. Spojler wyjaśnia dokładnie.

Afbeeldingen
Mutkowo, lata 60-te XX w.
Słup graniczny na kordach
Droga na Mutkowo
Widok od skrzynki
W tym