Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dąb Wrangla - OP89HQ
Najgrubsze drzewo gminy Polanów
Właściciel: Jacek.T
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 93 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 10-07-2015
Data utworzenia: 25-05-2015
Data opublikowania: 10-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 30-05-2017
23x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
28 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W lesie pomiędzy Polanowem a Wielinem, na skraju doliny Grabowej rosło imponujące drzewo, dąb szypułkowy o obwodzie 697 cm na wysokości 1,30 metra, zwane Grubym Dębem (Dicke Eiche) lub Dębem Wrangla. Niestety, obecnie jest to już uschnięte drzewo, ciągle jednak dumnie wznoszące w górę suche konary, wspaniałe miejsca życia dla wielu gatunków grzybów i owadów. I czy w takim razie jest ono martwe?

Nie zawsze jednak tak było. Ponad 100 lat temu, gdy Polanów stawał się kurortem, Dąb Wrangla był jednym z ulubionych miejsc wycieczek turystycznych. Od strony Polanowa wiodła do niego droga zwaną "Gdańską Ścieżką", odpowiednio zagospodarowana i tłumnie wykorzystywana. Łączyła się ona z Polanowanem, obecną ulicą Partyzancką (wtedy Vellinerstrasse) i jeziorkiem Modrym (por. skrzynkę OP88YT). Dąb stał w szczerym polu i tym bardziej widać było jego imponujące wymiary. Około 80-90 lat wokół niego posadzono dęby czerwone, rosnące tutaj do tej pory. Grunty rolne zalesiono częściowo w latach 30-tych ubiegłego wieku, częściowo już po II wojnie.

Dąb nazwany był od nazwiska gen. Fryderyka Wrangla, jednych z właścicieli Polanowa.W roku 1773 rodzina Glasenappów została zmuszona do sprzedaży miasta i nabywcą został major Wrangel. Mimo krótkotrwałego władania Polanowem rodzina Wrangelów na stałe wpisała się do historii miasta. Wprowadzone w roku 1808 nowe przepisy całkowicie zmieniły statut miasta, likwidując powinności względem właściciela i zrównując Polanów z innymi miastami. Od kolejnych właścicieli miasto nabyło dobra zamkowe, które korzystnie odsprzedano w roku 1840. Rozwój miasta szybko zaowocował wzrostem liczby mieszkańców, wzniesieniem ratusza i uruchomieniem połączenia pocztowego ze Sławnem i Miastkiem. W roku 1864 miasto przyznało gen. Fryderykowi Wrangelowi tytuł honorowego obywatela. Sędziwy hrabia przekazał wówczas polanowskiemu kościołowi 100 talarów na utrzymanie krypty swoich rodziców oraz ufundował słynną srebrną puszkę dla biednych, znaną później jako "Puszka Wrangela". Rokrocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia i rocznicy urodzin ojca hrabiego Wrangela zebrane pieniądze były rozdzielane wśród najbiedniejszych polanowian. Więcej o generale :https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Graf_von_Wrangel, był on marszałkiem polnym Prus i zwany był przez żołnierzy Papa Wrangel. W kościole mariackim w Polanowie (ten większy) zachowały sie kartusze herbowe Wrangli i epitafium marszałka i jego żony.

Skrzynka typu mała,, nie jest zakopana!!!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tutaj można zostawić samochód
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na Polanów z Gdańskiej Ścieżki
Dąb Wrangla
Wpisy do logu: znaleziona 23x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy