Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szpital powstańczy - OP894B
oraz Żydowska Szkoła Pielęgniarek i Ubezpieczalnia Społeczna nr 1
Właściciel: azhag
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 114 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-05-2015
Data utworzenia: 11-05-2015
Data opublikowania: 11-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 01-11-2018
192x znaleziona
7x nieznaleziona
16 komentarze
watchers 9 obserwatorów
200 odwiedzających
120 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Anade, andesk, art_noise, bamba, darbuks, Elvis7, Ewimka, gaguś, Grazka, iwonia1999, KTHM, p_nowik, PaaaP, rubeus
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przy ulicy Mariańskiej 1, na rogu Świętokrzyskiej, znajduje się wciśnięta pomiędzy nowoczesne biurowce niepozorna kamienica. Budynek, jak w podobnych sytuacjach się zdarza, z historią.

Kamienica powstała w latach 1924-25 według projektu Henryka Juliana Gaya w stylu modernistycznym, z detalem rzeźbiarskim Zygmunta Otto, a budynek wzniosła firma Bracia Horn i Rupiewicz s-ka.

Budynek od początku związany jest ze służbą zdrowia. Początkowo mieściła się w nim przedwojenna Kasa Chorych (tu w latach 30. pracował Janusz Korczak) oraz apteka (czego ślad nadal widoczny jest na rogu z ulicą Pańską). Po reformie w 1935 roku w gmachu ulokowała się Ubezpieczalnia Społeczna nr 1 (pamiątką czego jest napis na szczycie budynku).

Podczas okupacji budynek znalazł się w granicach getta, mieścił Żydowską Szkołę Pielęgniarek prowadzoną przez Lubę Blum-Bielicką (co upamiętnia tablica na fasadzie kamienicy). Podczas powstania warszawskiego znajdował się tutaj tytułowy szpital powstańczy, w nim w nocy z 4 na 5 sierpnia zmarł od ran Zygmunt Hempel ps. "Łukasz". Budynek przetrwał w całości II wojnę światową, w latach 1945-1946 został poddany remontowi. Później kamienicy groziło wyburzenie w związku z planami budowy Zachodniego Centrum Warszawy, uratowano ją jednak w 1975 roku wpisem do rejestru zabytków.

Kesz umiejscowiony został na północnej ścianie budynku, od ulicy Świętokrzyskiej. Ze względu na spory ruch zaznaczyłem sugerowane poszukiwanie nocą, ale przy odrobinie cierpliwości i wyczucia skrzynka jest do podjęcia również w godzinach szczytu. Do czego gorąco zachęcam, aby przy okazji zajrzeć do przychodni mieszczącej się w kamienicy, gdzie koło recepcji na parterze mieści się mała wystawa upamiętniająca powstańczą historię budynku.

Skrzynka jest rozmiaru „duże mikro” — w środku udało się upchnąć, oprócz logbooka naturalnie, ogryzek ołówka (choć oczywiście lepiej mieć ze sobą własny, na wszelki wypadek) oraz certyfikaty xTF + kilka zwykłych dla kolejnych znalazców. Skrzynkę należy wyjąć razem z maskowaniem. Proszę odkładać z wyczuciem: nie za głęboko, ale też nie za płytko.

źródło: http://warszawa.wikia.com/wiki/Dom_przy_Mariańskiej_1

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 192x nieznaleziona 7x komentarz 16x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia