Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Br-05 Zajazd Pocztowy - OP88ZJ
dawny zajazd poczty kurierskiej.
Owner: barabara9299
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 145 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 06-05-2015
Date created: 07-05-2015
Date published: 07-05-2015
Last modification: 20-12-2020
35x Found
3x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
40 visitors
28 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Na długo przed powstaniem Zajazdu Pocztowego istniała tutaj zielonogórska królewska stacja pocztowo – dyliżansowa. Jako, że trakt wiódł z Berlina via Krosno do Zielonej Góry, ulicę przy której zlokalizowano stację nosiła nazwę Berlinerstrasse. Jej odnoga, dzisiejsza Łużycka, nazywała się wówczas Naumburger Chausee, gdyż wiodła przez Świdnicę do Nowogrodu Bobrzańskiego.

Ulicy Dąbrówki wtedy jeszcze nie było. Stały tam wiatraki i pasły się owce. Ulica Jedności w swoim obecnym kształcie jest dopiero wytworem drugiej połowy 19 stulecia. Za czasów Dehmela były to peryferia miasta, kończące się rogatką w postaci Komory Celnej na wysokości obecnego ronda Jana Pawła II.

Fryderyk Wilhelm Dehmel
, starszy cechu bednarzy, był w latach trzydziestych 19 wieku właścicielem nie tylko świetnie prosperującego zakładu wytwarzającego beczki, ale także przynoszącej niezły dochód winnicy na Srebrnej Górze. A że cieszył się powszechnym szacunkiem i autorytetem niezrównanego winiarza, nie miał żadnych kłopotów z uzyskaniem koncesji na wyszynk wina produkowanego z gron własnej winnicy. Tak się złożyło, że królewski pocztmistrz w Zielonej Górze, Zenobiusz Jungnickel ogłosił przetarg na prowadzenie „gościńca” przy stacji. Fryderyk Wilhelm Dehmel stanął do przetargu i wygrał. Interes ruszył we wrześniu 1833 roku.

Nie upłynęło wiele czasu a postgaststube „U Dehmela” zdobyła ogromną popularność nie tylko u podróżnych ale także wśród miejscowych. „Do Dehmela na kubek wina” stało się w Zielonej Górze obiegowym zwrotem. Według tradycji, to właśnie w zajeździe pocztowym u Dehmela Karl von Hoteli, znany dramaturg śląski, wpadł na pomysł napisania farsy scenicznej „33 minuty w Zielonej Górze albo w połowie drogi”. 

Stację pocztowo – dyliżansową tworzyło cały kompleks zabudowań, a więc stajnie, powozownię, kuźnię i warsztat kołodziejski. Ponadto mieściły się tutaj pokoje gościnne, pokój odpraw podróżnych i izba pocztylionów. Wszystko to funkcjonowało do początku lat siedemdziesiątych 19 wieku, kiedy Zielona Góra otrzymała połączenie kolejowe. Nastąpiło to w roku 1874. Potem przez wiele lat obiekty stacji stały puste. Nie bardzo wiedziano, co ze starą pocztą zrobić. Obiekt dzierżawiły różne osoby i firmy. Były i magazyny, mieszkania prywatne, warsztaty różnego rodzaju. A jednak szacowne mury poczty, odrestaurowane ożyły, przywracając im dawne przeznaczenie – zajazdu restauracyjnego.

 

kesz na kordach. Proszę o ostrożność przy podejmowaniu, można łatwo spalić miejsce. Proszę również dokładnie odkładać aby nie wypadł.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 35x Not found 3x Note 0x All entries Show deletions