Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Doliwa - OP88L5
625 lat miasta Murowana Goślina
Właściciel: kuczol
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 105 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-05-2015
Data utworzenia: 25-04-2015
Data opublikowania: 01-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2017
30x znaleziona
0x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 2 obserwatorów
56 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: FILIP123, Pawel brasia, rredan
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

KESZ

Skrzynka jest zapowiedzią projektu, który stworzymy wspólnie, a raczej przez każdego kto zechce przyłączyć się do pomysłu.
Kesz znajduje się na wyznaczonych współrzędnych, jednak aby go zalogować wymagane jest założenie co najmniej jednej skrzynki należącej do projektu. Wykaz punktów, które składają się na wzór graficzny znajdziesz w GeoLOG'u, postępuj według instrukcji, a zabawa dla wielu z nas będzie nowym doświadczeniem, a dla "starych wyjadaczy", "powtórką z rozrywki".
W pojemniku oprócz standardowego wyposażenia (logbook, pisadło), znajdziesz również wszystko to co może się przydać do spontanicznego założenia nowej skrzynki. Bardzo proszę o wykorzystywanie materiałów, tylko i wyłącznie w tym celu. Przydatne pliki.

DOLIWA

Od 1593 r. właścicielem Murowanej Gośliny był Jan Rozdrażewski, kasztelan poznański, który stał się dziedzicem dóbr goślińskich w wyniku małżeństwa z Katarzyną Potulicką. To on nadał Murowanej swój herb rodowy Doliwa: "w polu błękitnym srebrny skos w prawo, w którym są trzy róże czerwone". „Doliwa” to rycerskie zawołanie pochodzące z haseł bojowych zagrzewających do walki, umożliwiające wzajemne rozpoznanie w zgiełku do bitwy. Temu samemu celowi służy przeniesienie godła - trzech róż na srebrnym pasie na tarczę rycerza. Zasłaniający się tarczą rycerz w ten sposób informował kto jest jego panem, po czyjej stronie walczy. Godło herbu Jana Rozdrażewskiego a następnie Murowanej Gośliny to figura heraldyczna o nazwie "skos" - pas ukośny prawy, oznaczający obronę, opiekę, uznawany od początku za jedną z najszczytniejszych oznak. Wyjaśnieniem mogą być też informacje źródłowe dopatrujące się w "skosie" drabiny, po której pierwsi rycerze wdarli się na wały i przyczynili się do zdobycia grodu, lub szarfy którą przepasano rycerza w dowód uznania jego męstwa i roztropności. Czerwona róża, to godło z rodzaju "mobiliów", figur pospolitych, naturalnych, czyli takich, które przedstawiają człowieka, przyrodę. Róża - to kwiat, którego symbolika jest potocznie znana. Wyraża ona między innymi: piękno, nieskazitelność honoru, radość, dyskrecję, męstwo, odwagę, krew przelaną w służbie ojczyzny. Róża czerwona dodatkowo uosabia miłość, zmysłowość, pożądanie. Róża pięciopłatkowa to również wyobrażenie wszechświata, złożonego z pięciu żywiołów: ognia, ziemi, powietrza, wody, eteru. To także mikrokosmos czyli człowiek. Róża może być także symbolem tajemnicy. Barwy herbu mają także swoją symbolikę. Błękitna barwa pola tarczy herbu "Doliwa" wyraża cnoty: piękność, wzniosłość, pochwałę. Może oznaczać też wierność, być odpowiednikiem nieba samym wyobrażeniem nieba. Barwa srebrnego pasa w herbie to oznaczenie pięciu cnót: pokory, czystości, uczciwości, niewinności, niepokalaności. Zestaw barw herbu Murowanej Gośliny niebiesko-czerwony symbolizuje dobroczynność.

Tekst pochodzi ze zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Konik - Całkowity dystans: 1046 km

Obrazki/zdjęcia
Spojler