Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół w Lubichowie - OP88JZ
Kościoły na Kociewiu
Owner: macc.bo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 105 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:10 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 25-04-2015
Date created: 24-04-2015
Date published: 25-04-2015
Last modification: 22-12-2019
49x Found
3x Not found
0 notes
watchers 7 watchers
39 visitors
42 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: kociewie
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O wsi.

Lubichowo leży przy drodze z Warlubia do Zblewa i Kościerzyny. Jest rozległą wsią gminną o charakterze miasteczka. Centrum zabudowane jest stylowymi kamieniczkami z l połowy XX wieku, a panujący porządek i dobrze skomponowana mała architektura dodają uroku tej miejscowości. Prawie w centrum Lubichowa, z południowej strony wsi znajduje się Jezioro Lubichowskie. Można skorzystać z niestrzeżonego kąpieliska przy ul. Dworcowej.

                        Najstarsza zachowana wzmianka o wsi pochodzi z 1352 roku, choć pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa sięgają I wieku p.n.e, o czym świadczy odnaleziony w okolicach ul. Starogardzkiej grób skrzynkowy. Po wojnie trzynastoletniej Lubichowo stało się własnością królewską. Wchodziło w skład starostwa borzechowskiego. Prawdopodobnie w czasie "potopu" wieś doszczętnie spalono. W latach 1936-1939 w Lubichowie budowano autostradę Warlubie - Osiek - Kościerzyna - Gdynia, której nie udało się ukończyć, pozostały jednak porzucone efekty prac ziemnych. W latach okupacji wieś była siedzibą głównego dowództwa oddziałów antypartyzanckich Jagdkommando nad dolną Wisłą, a jednocześnie działała tu gminna komenda partyzantów z Gryfa Pomorskiego. Dnia 17 września 2006 roku , odsłonięto pomnik 5 wileńskiej brygady AK, która rozbiła 5 posterunków MO i 2 UB w tym w Lubichowie.

Kościół.

Pierwszy kościół pobudowano w Lubichowie przed 1500 r. Stał przy dzisiejszej ul. Słonecznej na niewielkim wzgórzu. W latach 1550-1596 kościół dostał się w ręce protestantów, wyznawców Marcina Lutra (1483-1546). W tym czasie dokumenty nazywają Lubichowo wsią heretycką. Po 1596 r. lubichowski kościół wrócił do katolików.

Nowy kościół w Lubichowie postawiono około 1668 roku. Był drewniany, obszerny, trzynawowy ten kościół przetrwał stosunkowo krótko, bo około 70 lat (1668-1739). Prawdopodobnie uległ zniszczeniu podczas pożaru. Uratowano figurę MB, obraz św. Jakuba Apostoła, figurę św. Barbary i inne liturgiczne akcesoria. W nowo wybudowanym w latach 1740- 1741 jednonawowym, drewnianym kościele przy ul. Starogardzkiej w jednym ołtarzu umieszczono  figurę MB, a kiedy 8.08.1853 r. filia wyodrębniła się ze zblewskiej, patronem nowo powstałej parafii został św. Jakub Apostoł. Obraz przedstawiający św. Jakuba został umieszczony w ołtarzu. Figura Matki Boskiej została w kościele za obrazem świętego Jakuba Apostoła Starszego. Podczas różnych uroczystości obraz jest odsłaniany i wtedy można podziwiać figurę.

Obecny kościół wybudowano w latach 1930-1931 r., a oddano wiernym w 1932 r. Do świątyni przeniesiono barokowe i rokokowe wyposażenie ze starego, drewnianego kościoła , który istniał do 1927 roku.

 Skrzynka.

Typowa na kordach. Wymagana konspiracja jak to na wsi – obcy są na oku. Proszę o delikatne obchodzenie się z naturą w której ukryta jest skrzynka jak też z maskowaniem.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół 1
Kościół 2.
W ostateczności!
Log entries: Found 49x Not found 3x Note 0x All entries Show deletions