Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża - OP889F
In hoc signo vinces
Owner: lukooo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 736 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 12-04-2015
Date created: 12-04-2015
Date published: 12-04-2015
Last modification: 28-04-2022
247x Found
8x Not found
3 notes
watchers 4 watchers
190 visitors
187 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kościół Podwyższenia Świętego Krzyżaneoromańska katolicka świątynia parafialna parafii Podwyższenia Świętego Krzyża, znajduje się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 38 w Łodzi.

Parafia została erygowana 25 I 1885 r. Przez arcybiskupa warszawskiego Wincentego Teofila Chościaka Popiela

Wybudowany w latach 1860-1875. Murowany, styl neoromański, wg projektu Franciszka Tournelle'a. Ks. Ludwik Dąbrowski poświęcił go 2 XI 1875. Zbudowany na planie krzyża, trzynawowy, z dwiema kaplicami, z wieżą na frontonie, w której zawieszono trzy dzwony i sygnaturkę, od wschodu i zachodu kruchty, zakrystia za głównym ołtarzem, dwa szeregi niewielkich okien.  Poświęcony 19 V 1888r. przez arcybiskupa Wincentego Teofila Chościaka Popiela. W dniu konsekracji umieszczono w głównym ołtarzu relikwie św. Justyna i św. Agnieszki.

Kościół posiada 3 kaplice i 6 ołtarzy. Ołtarz główny drewniany dar Karola Scheiblera; umieszczony jest w nim wizerunek Zbawiciela na krzyżu z figurami NMP i św. Jana stojących pod krzyżem, po bokach w niszach figury św.Piotra i św. Pawła.

Ołtarz boczny w lewej nawie z obrazem św. Justyna fundacji Edwarda Herbsta. Ołtarz boczny w prawej nawie z obrazem św. Stanisława biskupa i męczennika oraz Chrystusa Miłosiernego fundacji parafian tut. Ołtarz w kaplicy św. Anny - fundacji Karola Scheiblera, ma w nastawie obraz św. Anny, a nad nim obraz św. Karola.

Ołtarz w kaplicy Matki Boskiej- fundacji Karola Scheiblera ma w nastawie statuę NMP Niepokalanego Poczęcia, a nad nim obraz św. Kunegundy. Ołtarz w kaplicy św. Antoniego od ul. Tuwima - ma w nastawie figurę św. Antoniego.

W czasie II wojny światowej kościół ten był przeznaczony tylko dla niemieckich katolików, nie uległ więc zniszczeniu. Po wojnie kościół zaczął podupadać. Znaczna część parafian to emeryci i ludzie biedni. Od kilkunastu lat przy kościele prowadzone są remonty, które zintensyfikowano w ostatnich latach. Powoli kościół odzyskuje swoje pierwotne piękno.

 

Jest to nowa wersja dawno zaginionego OP1BA4 Współrzędne wskazują miejsce ukrycia. Cache magnetyczne za rynną na wysokości brzucha, zawiera zestaw umożliwiający wpisanie się lub wstemplowanie.