Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #72 - Biała - OP883J
krwawy nocny bój w Kęblinach
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 143 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 27-07-2015
Data utworzenia: 05-04-2015
Data opublikowania: 27-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
79x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
91 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: LL13, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić.Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W nocy z 7 na 8 września w okolicy wsi Kębliny toczyły się krwawe walki z udziałem pododdziałów 28 Pułku Strzelców Kaniowskich (imienia Dzieci Łódzkich) i 4 Batalionu Kresowej Brygady Kawalerii z 10 Dywizji Piechoty wchodzących w skład Armii Łódź.

Przedzierając się z pozycji obronnych nad Wartą w kierunku północnym do miejsca koncentracji w odległym o 8 km Koźlu, żołnierze dowodzeni przez ppłk Wincentego Kurka natrafili na oddziały rozpoznawcze niemieckiej 24 Dywizji Piechoty przemieszczające się z Ozorkowa w kierunku Strykowa.

Nacierające z kierunku Lasu Szczawińskiego oddziały 2 Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich dowodzone przez mjr Jerzego Korczewskiego napotkały na zmasowany ogień broni maszynowej nieprzyjaciela obsadzającego zabudowania wsi Kębliny, głównie dworu i folwarku. Batalion ponawiał wielokrotnie ataki. Został wycofany ponosząc duże straty. Wtedy do natarcia przystąpił 3 Batalion pod dowództwem mjr Milana Kubalskiego. Po całonocnym krwawym boku przy wsparciu artylerii udało się nad ranem wyprzeć z Kęblin zaciekle broniących się hitlerowców i otworzyć drogę na Głowno.

Na polu walki pozostało około 150 - 200 polskich żołnierzy, głównie z 2 i 3 Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i 4 Batalionu Kresowej Brygady Kawalerii oraz innych pododdziałów 10 Dywizji Piechoty. Polegli zostali pochowani w tymczasowej mogile w parku obok dworu (obecnie siedziba oddziału Stowarzyszenia Monar). W miejscu tym znajdziemy kamienie pamiątkowe poświęcone bohaterom tamtych dni.

W maju 1940 roku zostali ekshumowani i przeniesieni na cmentarz parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej.

Ekshumacja przeprowadzona przez Niemców uniemożliwia zarówno identyfikację poległych jak i ich ilość.

Skrzynka ukryta jest poza terenem cmentarza. Typowe leśne maskowanie. Nie trzeba kopać, wystarczą rękawiczki.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Kębliny miejsce bitwy - kamienie pamiątkowe
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kębliny
1
2
3
Kesz widzi
Wpisy do logu: znaleziona 79x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria