Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zapora Jeziora Pokrzywnickiego - OP87ZP
Zwanego również Zbiornikiem Szałe
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-03-2015
Data utworzenia: 30-03-2015
Data opublikowania: 30-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 30-03-2015
34x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
49 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynką tą pragnę zwrócić uwagę społeczności keszerskiej na obiekt po którym to dość często przemieszczamy się podczas wypoczynku czy rekreacji lub dojazdu do miejscowości położonych na południowym wschodzie od Kalisza.

Zapora wodna Jeziora Pokrzywnickiego, bo o nią to właśnie chodzi, której wygląd przedstawia zdjęcie nr 1, przegradza dolinę rzeki Pokrzywnicy na wysokości Lasu Winiarskiego. Jest to wał ziemno-betonowy o długości 473 m z poprowadzoną na jego koronie drogą asfaltową łączącą podkaliską miejscowość Szałe z dzielnicą Kalisza Winiary przez którą to przebiega Droga Krajowa 12.

Wał wyposażony jest w tamę i wystającą wprost z wody wierzę przelewową oraz urządzenia i szafy sterujące i nieckę wypływową która łączy się z rzeką Pokrzywnicą, prawym dopływem rzeki Prosny. Budowę zapory rozpoczęto w połowie 1976 roku wraz z pracami ziemnymi wokół przyszłego zbiornika. Zdjęcia nr 2 i 3 zamieszczone poniżej zostały wykonane jesienią 1977r i obrazują stan wału w budowie oraz widok na dolinę przyszłego zalewu.

Zakończenie budowy wału w 1978 roku umożliwiło spiętrzenie wód rzek Trojanówki i Pokrzywnicy i powstanie sztucznego jeziora zaporowego nazwanego Jeziorem Pokrzywnickim, zwanego również Zbiornikiem wodnym Szałe (zdjęcie nr 4).

Zalew ten to zbiornik dość płytki. W miejscach starego koryta rzeki i przy zaporze jego głębokość może dochodzić do 6 m. W najszerszym miejscu zbiornik ma około 500 m a jego długość to ponad 3,8 km zaś powierzchnia lustra wody to około 170 ha.

Podstawową funkcją Jeziora Pokrzywnickiego jest ochrona Kalisza przed powodzią w przypadku wystąpienia na terenie zlewni wspomnianych wcześniej rzek, intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Poza rolą retencji wodnej Kaliskiego Węzła Wodnego, zalew pełni a właściwie pełnił funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Kalisza i okolic. Pełnił bo w ostatnich latach można zaobserwować „niechęć” władz naszego miasta do tego miejsca oraz coraz głośniejsze wypowiedzi na temat budowy nowego zalewu na rzece Swędrni tuż przy granicy miasta.

Skrzynka poświęcona zaporze zbiornika wodnego Szałe została ukryta przy wspomnianej wcześniej drodze łączącej Szałe z Osiedlem Winiary w miejscu określonym przez koordynaty. Jest to miejsce ogólnodostępne i całkowicie bezpieczne Kesz to mikro-pojemnik w kształcie walca w którym znajduje się logbook, ołówek oraz 4 certyfikaty. Czynności podejmowania i odkładania skrzynki proszę wykonywać bardzo ostrożnie gdyż obok znajduje się parking a w „ciepłe” dni wiele wypoczywających osób.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach i do zobaczenia przy następnej skrzyneczce.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking
Obrazki/zdjęcia
Zd.1 - Zapora Zalewu Szałe
Zd.2 - Zapora w 1977r
Zd. 3 - Dolina Pokrzywnicy w 1977r
Zd. 4 - Widok na Zalew Szałe
To widzi kesz.
Wpisy do logu: znaleziona 34x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria