Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Łagisza - Elektrownia - OP87K6
Właściciel: Michal_bn
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 276 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-03-2015
Data utworzenia: 10-03-2015
Data opublikowania: 10-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2017
91x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
76 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Celem serii skrzynek jakie zakładam w Łagiszy jest pokazanie ładnych lub mniej znanych miejsc w  Łagiszy, uważanej powszechnie za najbrzydszą i najmniej ciekawą dzielnicę Będzina. Pora to zmienić;)

 

Początków elektrowni należy szukać w okresie przedwojennym, gdy tworzyły się zalążki systemu energetycznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Ze skromnych materiałów jakie zachowały się wynika, iż w okresie okupacji przy budowie początków przyszłej elektrowni zatrudnieni byli więźniowie podobozu koncentracyjnego z Oświęcimia. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona w sąsiedztwie elektrowni, odsłonięta w 1989 r.

W dniu 17 stycznia 1958 r odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Projektów inwestycyjnych MGiE, na którym zatwierdzono lokalizację elektrowni Łagiszy i zalecono rozpracowanie projektu wstępnego. Głównym wykonawcą i koordynatorem dokumentacji projektowo-montażowej było Biuro Projektów Energetycznych "Energoprojekt" Katowice w porozumieniu z CBKK Tarnowskie Góry.

 

Już w październiku 1958 r, Śląskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu - będące Generalnym Wykonawcą -rozpoczęło roboty przygotowawcze, tj. wyburzenia, zwłaszcza poniemieckie.

W dniu 8 maja 1963 r przekazano do rozruchu pierwszy kocioł. 28 września tegoż roku nastąpił odbiór generatora 1 20 MW bloku I. Z dniem 1 października 1963 r popłynął pierwszy prąd do krajowej sieci energetycznej. Pierwszy etap budowy, który obejmował budowę dwóch bloków energetycznych 120 MW, zakończył się w momencie uruchomienia drugiego bloku energetycznego - 11 marca 1964 r. Od kwietnia 1969 r do grudnia 1970 r stanęło w łagiskiej elektrowni pięć bloków po 120 MW każdy.

W 1994 roku "Łagisza", wzorem energetyki zachodniej, zainstalowała nowoczesny wymiennik ciepłowniczy przy turbinie bloku "6"o mocy 130 megawatów termicznych. Blok ten pracuje w systemie gospodarki skojarzonej, produkując jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Jego sprawność podniesiona została z 36 do ponad 50 procent. Na budowę wydano ponad 6 min zł.

Inwestycjami objęto również gospodarkę wodną i ściekową. W 1996 roku kosztem 2,7 min zł "Łagisza" zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Nowo wybudowana mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia przerabia ścieki sanitarne i burzowe zarówno z elektrowni, jak i z dzielnicy Łagisza oraz kilku okolicznych zakładów i gmin. Największymi inwestycjami są jednak półsucha instalacja odsiarczania spalin oraz stacja uzdatniania wody.

Największa inwestycja PKE - budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza została oddana do użytku w marcu 2009 roku. Blok w Będzinie dysponuje mocą 460 MW. Inwestycja kosztowała około 500 mln euro i była sfinansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji.

Chłodnia kominowa jest jedną z najwyższych w kraju i ma 133 m.

 

Artykuł zaczerpnięty z książki „Łagisza wczoraj i dziś” autorstwa Ireny Zygmunt i Bolesława Ciepieli.

 

Kesz jest schowany w pobliżu kordów. Proszę zachować ostrożność podczas podejmowania skrzynki, bo bardzo łatwo spalić miejsce!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Elektrownia
Nowy blok energetyczny