Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PROJEKT ODERSTELLUNG / Einmannbunker (M) - OP87DJ
Linia Odry - Schron jednoosobowy / Malczyce
Właściciel: [ocenzurowano_3]
Założyciel: [ocenzurowano_1]
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-03-2015
Data utworzenia: 02-03-2015
Data opublikowania: 02-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2018
34x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
46 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Linia Środkowej Odry Oderstellung

Jest to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego.

1. Wał Pomorski

2. MRU (Międzyrzecki Rejon Umocnień)

3. Pozycja Odry

Oprócz betonowych bunkrów wybudowano także schrony drewniano-ziemne, betonowe stanowiska karabinów maszynowych i umocnione stanowiska artylerii. Rejony mostów otoczono zasiekami z drutu kolczastego i założono pola minowe. Oprócz zasadniczej linii obrony powstały także fortyfikacje przedpola i umocnione przyczółki mostowe na prawym brzegu Odry, a także fortyfikacje tyłowe na Linii Bobru - tzw. "Rygiel Bobru". Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje odziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni. 23 stycznia 1945 odziały sowieckie przełamały linię fortyfikacji w rejonie Ścinawy, co pozwoliło na utworzenie przyczółka na lewym brzegu Odry, natomiast 29 stycznia 1945 odziały radzieckie utworzyły przyczółek w rejonie Cigacic, desant koło Cigacic został przejściowo odparty przez Niemców, jednakże i ten odcinek frontu został przełamany. 14 lutego na skutek sukcesów wojsk radzieckich w innych sektorach frontu zajęta została m.in. Nowa Sól i Zielona Góra. Do połowy lutego 1945 opór na większości odcinków Linii Środkowej Odry został przełamany, do 1 kwietnia (Głogów) i 6 maja (Wrocław) 1945 broniły się załogi okrążonych miast-twierdz.

Einmannbunker /  Schron jednoosobowy / Malczyce

 

 

Schron typu „einmannbunker” ustawiany był w dużych ilościach przy szlakach komunikacyjnych, w pobliży i na dworcach kolejowych, stacjach rozrządowych, torowiskach i na terenie zakładów przemysłowych. Obiekt składany był z seryjnie produkowanych żelbetowych elementów. Korpus schronu, monolityczna konstrukcja, symetrycznie rozmieszczone przezierniki oraz prostokątne wejście.

 

Konstrukcja schronu w dostateczny sposób, zapewniała ochronę przed falą uderzeniową i odłamkami pocisków lub bomb lotniczych. Mógł być użytkowany, jako stanowisko biernej obrony, przez obronę przeciwlotniczą, służby wartownicze i personel kolei. Wejście do obiektu zamykane było jednoczęściowymi drzwiami. Wąskie przezierniki umożliwiały prowadzenie jedynie obserwacji.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 34x nieznaleziona 2x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria