Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dom dla Sierot - Gestapo - ZOMO - OP873U
Historia budynku przy ul. Chodkiewicza 32
Owner: agatczjenek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 50 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-02-2015
Date created: 15-02-2015
Date published: 15-02-2015
Last modification: 15-02-2015
105x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
87 visitors
62 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia budynku:

Projekt budynku powstał w 1912 r. w pracowni Alberta Schütze w Magdeburgu. Budynek został wzniesiony w 1914 r. z przeznaczeniem na dom sierot. Środki finansowe na realizację zamierzenia były państwowe. Dom dla sierot (niem. Sechstes Reichs-Waisenhaus) przewidziany został do zamieszkania przez 17 dziewcząt i 33 chłopców. Było w nim również mieszkanie dla rodziny opiekuńczej. Gmach sierocińca w podmiejskiej okolicy wyróżniał się efektowną architekturą i zdobieniami elewacji. Klasycznym podziałom, które narzucają wydłużone okna i podkreślony portal, towarzyszą do dziś zachowane płaskorzeźby - główki dzieci. Dla potrzeb wychowanków wzniesiona została sala gimnastyczna. Pomieszczenia gospodarcze przewidziano w odrębnym budynku. Do domu należał też 1 ha ogród warzywny oraz sad.

Niemiecki dom sierot funkcjonował zaledwie 6 lat. Po powrocie Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego w styczniu 1920 r., dom został przejęty przez gminę Bydgoszcz. Początkowo mieścił się tu Państwowy Dom Sierot, zaś od 1923 r. Instytut Kresowców Wschodnich (zwany również Internatem Kresowym), prowadzący sierociniec dla dzieci z byłych ziem Rzeczypospolitej. Dawna sala gimnastyczna zamieniona została na kaplicę o charakterze publicznym.

W 1936 r. nieruchomość przeszła do dyspozycji Zarządu Miejskiego, który przeznaczył ją na cele szkolne. Od lipca 1937 r. w obiekcie organizowano ekspozycje i wystawy Muzeum Miejskiego.

Podczas II wojny światowej budynek był początkowo wykorzystywany do przetrzymywania polskich więźniów zatrzymanych przez gestapo, a następnie urządzono tam niemiecki szpital wojskowy.

W 1945 roku budynek przez kilka miesięcy zajęty był przez wojska radzieckie, znajdował się tam wówczas obóz przejściowy dla jeńców niemieckich. Po 1946 r. przeprowadzono większy remont wnętrz, w trakcie którego zmianie uległo rozplanowanie dużych sal na poszczególnych kondygnacjach.

Kaplica w dawnej sali gimnastycznej czynna była jeszcze w 1945 roku, a następnie urządzono w niej ogólnodostępne kino „Gwardia", które istniało aż do lat 60. XX w. W latach 1960-1970 do dawnej sali gimnastycznej dobudowano kilka budynków, które zmieniły wygląd całego założenia architektonicznego. Po remoncie gmach zajmowała Służba Bezpieczeństwa, a od 1956 r. Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej (w latach 70. XX w. przeprowadzona do nowo wzniesionego budynku przy ul. Powstańców Wlkp). W okresie powojennym cały teren dawnego ogrodu zabudowany został budynkami użytkowanymi przez milicję.

Od 1980 roku w budynku przebywały formacje ZOMO, wówczas też przeprowadzono kolejny remont wnętrz, nie naruszając jednak pierwotnej konstrukcji budynku.

Do niedawna w budynku mieścił się Bydgoski Oddział Prewencji Komendy Wojewódzkiej i Policji.

Obecnie budynek jest z zewnątrz zaniedbany, poza adresem brak jakiejkolwiek identyfikacji na fasadzie.

Źródła:

Historia i architektura [wiki]

Historia i architektura [gazeta.pl]

Historia Internatu Kresowego [pomorska.pl]

Kesz:

Większy mikrus w kolorze otoczenia, na kordach. Niewidoczny z zewnątrz, jednak nie trzeba wchodzić na teren ogrodzony.

Koniecznie weź coś do pisania!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Internat Kresowy z lat 30 XX w.
Obecnie