Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Mirocin Średni- Dwór - OP86Q3
Owner: lustys
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 85 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-01-2015
Date created: 18-01-2015
Date published: 18-01-2015
Last modification: 21-01-2015
26x Found
2x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
28 visitors
21 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dwór powstał w 2. poł. XVI wieku, w XVII stuleciu został powiększony o część zachodnią. W 1907 roku Mirocin Średni nabywa Horst von Falkenbaun, zaś w 1929 roku Greta Klamt z domu Schulz – ostatnia przedwojenna właścicielka majątku.

Dwór założony był na rzucie wydłużonego prostokąta. Była to budowla dwukondygnacyjna, przykryta czterospadowym dachem. Obiekt, z wyjątkiem narożnika południowo-wschodniego był podpiwniczony. Wnętrza piwniczne przesklepione są kolebą z lunetami o łagodnym, spłaszczonym wykroju. Piwnice są częściowo zagruzowane, powybijane są w nich dodatkowe przejścia, jednak jest to najlepiej zachowana część dworu. Fasada dworu była dziewięcioosiowa, o nieregularnie rozmieszczonych otworach okiennych, ujętych w prostokątne opaski, które dzieliły elewację na trzy części. Środkowa część elewacji frontowej była czteroosiowa, zachodnia – trzyosiowa, wschodnia – dwuosiowa. Narożniki budynku oraz podział elewacji frontowej zaakcentowane były lizenami z boniowaniem wykonanym w tynku. Wejście główne obramowane było szerokimi lizenami, u góry zwieńczone wydatnym, prostym gzymsem. Drzwi były dwuskrzydłowe, drewniane z nadświetlem, zdobione płycinami. W trakcie XVIII-wiecznej przebudowy dworu ujednolicono elewacje, nadając fasadzie pozory symetrii poprzez zastosowanie lizen i boniowanie wszystkich narożników budynku. Północna elewacja budynku przepruta była nieregularnie rozmieszczonymi otworami okiennymi o różnych wymiarach. W zachodniej partii tej elewacji, na wysokości drugiej kondygnacji znajdował się długi balkon z metalową balustradą. Takie same balkony były we wschodniej partii tej elewacji, na poziomie obydwu kondygnacji, kontynuowane na całej długości elewacji wschodniej. Na balkony prowadziły bez­pośrednie wyjścia z pokoi.

Zachowała się południowo-wschodnia ściana do wysokości drugiej kondygnacji wraz z południowym i wschodnim narożnikiem, fragmentami balkonów oraz kilka fragmentów ścian wewnętrznych w tej części pałacu.

Po 1945 roku w dworze znajdowały się mieszkania i biura PGR. W tym czasie przebudowano układ wnętrza parteru części zachodniej. Opuszczony, stopniowo dewastowany popadł w ruinę.

Źródło: http://www.lwkz.pl/monument/show/id/507/letter/M/location/158

Pictures
tam szukaj
Log entries: Found 26x Not found 2x Note 0x All entries