Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rynek Sienny z zabytkową pompą 21 - OP86N9
Szczecińskie "perełki".
Eigenaar: Molly1 (iwmali)
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 7 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-01-2015
Gemaakt op: 14-01-2015
Gepubliceerd op: 15-01-2015
Laatste verandering: 04-08-2020
153x Gevonden
8x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
146 x Bekeken
116 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
19 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: abigeo, agatczjenek, BJBJ (Bejotka), Budrys86, dulus-y, dziadborowyPL, Geogosia, GFS, marwon, mastaklepa, Orionez&Oskar, p_nowik, reggaeteam, STRZECHA., szym_asi, szym_asi vs outlander :), szysek, wmf, zabek00
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Rynek Sienny otaczają ulice Sienna oraz Mściwoja II, nazwa pochodzi od siana, którym tam handlowano. Rynek powstał w średniowieczu, wówczas wybudowano na środku rynku drewniany ratusz, który w XIV w. został zastąpiony gotyckim budynkiem z cegły. W XVII w przebudowano go w stylu barokowym, wokół rynku wybudowano barokowe kamienice, bogato zdobione. W XIX wieku na rynku zaczęto handlować produktami codziennego użytku. Na środku placu zawsze stały stragany, było to miejsce licznie uczęszczane. W czasie II wojny światowej ratusz, rynek i okolica zostały zrujnowane, budynki groziły zawaleniem. Po wojnie zdecydowano, by na miejscu kamienic posadzić trawę, ratusz odbudować w stylu gotyckim (trzy ściany) i barokowym (południowa ściana szczytowa). Po zakończeniu PRL-u, postanowiono odbudować stojące tu niegdyś kamienice, położyć bruk uliczny, postawić stylowe latarnie i ogródki letnie. Przy ratuszu postawiono również zabytkową pompę tzw. berlinkę. Część kamienic stojących wokół Rynku Siennego została zrekonstruowana, inne zostały zbudowane według współczesnych projektów.

Nieodłącznym elementem krajobrazu ulic Szczecina są zabytkowe, żeliwne pompy. Obecnie z zamontowanych 70 pomp pozostało tylko 29, część z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, pozostałe zostały rozebrane już po wojnie, często niszczono jedną pompę, żeby naprawić drugą. Dopiero w 2000 roku pompy zostały wpisane do rejestru zabytków i wówczas rozpoczęła się ich renowacja.

Pompy zwane również "berlinkami" powstały w latach 1865-1895 w fabryce F. Poepckego, mającej swoje zakłady w Szczecinie oraz w ówczesnym Królewcu. Ciekawe konstrukcje, z których każda waży kilkaset kilogramów posiadają żłobioną kolumnę wysoką na trzy metry z ozdobnymi elementami, ujście wody w kształcie paszczy smoka, herby miasta na dole kolumny i koronę na szczycie. Do pompowania wody służy wygięty pałąk z dużą kulą na końcu, urządzenia funkcjonują niezależnie od miejskiej sieci wodociągowej.

 

                                               

                                                                

 

Skrzynka nietypowa, keszyk ukrył się w lekkim oddaleniu od pompy, spojler na bank pomoże. Szukaj restauracji z drugiej strony ratusza.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Ratusz i zabytkowa pompa 21
Ratusz
Spojler