Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Miejsce straceń - OP86J5
Tajemnica lasku na Brusie
Właściciel: andesk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 175 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-01-2015
Data utworzenia: 04-01-2015
Data opublikowania: 25-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 08-09-2017
85x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
95 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agenci
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Niewielki lasek na Brusie w pobliżu starej zajezdni tramwajowej jest ulubionym miejscem spacerów wielu mieszkańców Retkini i Smulska. Niewielu spacerowiczów bawiących się tam ze swymi psami lub karmiących wiewiórki zdaje sobie sobie sprawę z mrocznej przeszłości tego miejsca.

Większość mieszkańców regionu łódzkiego słyszała o masowych grobach odnajdywanych na terenie dawnego poligonu na Brusie. Jednak ostatnia droga ofiar dwóch totalitaryzmów zakończona na poligonie miała swój początek właśnie w tym niepozornym lasku przy ulicy Konstantynowskiej.

Polski schron przeciwlotniczy z 1937 roku (pierwotnie był to magazyn amunicji) znajdujący się na skraju lasu stał się miejscem przesłuchań i kaźni. Łódzką inteligencję eliminowało tu w czasie wojny gestapo, później za niszczenie wrogów komunizmu zabrało się w tym miejscu UB. Więźniów zazwyczaj wywożono na poligon i tam tracono, jednak istnieją relacje świadków z których wynika, że egzekucji dokonywano również w pobliżu schronu w starym wyrobisku piasku i stamtąd ciała transportowano wozami na poligon.

Część z ofiar pochowano w pobliżu schronu. Informacje w sieci nie są jednoznaczne, jednak znalazłem wzmiankę, że na terenie lasku w roku 1968 ekshumowano zwłoki żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, być może członków oddziału kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca", jednego z założycieli KWP. Sam Warszyc również był przesłuchiwany w schronie i stracony a jego grobu do dziś nie udało się zidentyfikować.

W lesie od kilku lat prowadzone są prace archeologiczne. Głębokie wykopy można znaleźć w pobliżu krawędzi starego wyrobiska.

Nawet dzisiaj można odnaleźć ślady tamtych ponurych dni. Z jednego z drzew wystaje wrośnięty dziesiątki lat temu zwój drutu kolczastego. Pień starej sosny naznaczony jest wyciosanym siekierą znakiem krzyża. Na niektórych drzewach można zauważyć wbity zardzewiały gwoźdź lub żelazny hak. W ten sposób rodziny pomordowanych oznaczały ponoć miejsca w których znajdują się groby ich bliskich.

Schronem od kilku lat opiekuje się Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus". W odnowionym obiekcie urządzono ciekawe muzeum. Wrażenie robi zwłaszcza wystawa przedmiotów wydobytych z masowych grobów. Ustawiono także brzozowy krzyż oraz prowizoryczną tablicę upamiętniającą pomordowanych.

Kesz to mikro ukryte w pobliżu krawędzi dawnego wyrobiska w miejscu z którego rozciąga się widok na dolinkę poznaczoną wykopami archeologów. Trzecia wersja wersja skrzynki w tym samym miejscu, co poprzednia. Kordy mogą nie być dokładne, jak to w lesie.

Powodzenia w poszukiwaniach!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Drut kolczasty wrośnięty w pień drzewa
Znak krzyża wyciosany na jednej z sosen
Gwoździami lub hakami wbitymi w drzewa zaznaczano miejsca, w których znajdują się groby
Żelazny hak wbity w sosnę
Zdjęcie z lat 60. przedstawiające mogiłę zamordowanych żołnierzy, których ciała ekshumowano później na cmentarz na Zarzewie. Fot. z Facebooka Kompanii Brus
Wpisy do logu: znaleziona 85x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria