Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rynek w Luboniu [luk22] - OP86DE
Owner: luksta
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 82 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 02-01-2015
Date created: 20-12-2014
Date published: 02-01-2015
Last modification: 21-01-2021
31x Found
4x Not found
3 notes
watchers 0 watchers
67 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: AgataKK, Armis, ash83, d.ana88, Darasek, dptak, miiol, Nati., Pawel brasia, piotrmichal, Puszczyki, RoDaJJ, rredan, Taiffun
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Rynek

Luboń (niem. Lobau) – miasto w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim, położone nad rzeką Wartą, w jej Poznańskim Przełomie. Stosunkowo duża liczba mieszkańców w porównaniu do niewielkiej powierzchni 13,5 km², na której rozciąga się miasto sprawia, że Luboń znajduje się na liście stu najgęściej zaludnionych miast w Polsce.

7 października 1954 roku trzy odrębnie dotąd egzystujące wsie : Luboń, Lasek i Żabikowo na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej otrzymały prawa miejskie i zostały miastem, noszącym wspólną nazwę "Luboń".

Przed I wojną światową wsie bardzo różniły się od siebie. Luboń stawał się nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym, Żabikowo, już jako niewielkie miasteczko, rozwijało się wokół centralnie wytyczonego rynku, natomiast Lasek niezmiennie zachowywał swój wiejski charakter. Po I wojnie światowej, kiedy nastąpiła repolonizacja Wielkopolski, lubońskie fabryki przeszły w polskie ręce, kolonia żabikowska, wraz ewangelickim kościołem, szkołą i klasztorem, zaczęła służyć Polakom, rynek żabikowski otrzymał nazwę Placu Wolności. Niemieckie rodziny, żyjące z sąsiadami- Polakami w zgodzie, nie opuściły żadnej z trzech wsi. (Uczyniły to dopiero po 1945 r. kiedy między nimi a Polakami stanęły zbrodnie hitleryzmu.)

23 marca 1933 r. na podstawie ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego Polski, utworzona została wiejska gmina Żabikowo, administracyjnie skupiająca siedem małych gromad: Żabikowo, Luboń, Lasek, Kotowo, Fabianowo, Junikowo i Ławicę-wieś. Gmina ta uznawana była za najbardziej uprzemysłowioną w ówczesnym powiecie poznańskim W dwudziestoleciu międzywojennym do zakładów przemysłowych Lubonia napływali, w poszukiwaniu pracy, ludzie z odległych krańców Polski.

Gmina Żabikowo zdobyła w czasie II wojny światowej smutną sławę hitlerowskiej katowni. Tutaj, na terenie byłej cegielni, hitlerowcy zorganizowali najpierw obóz pracy dla Żydów, a po jego likwidacji (w 1943 r.) obóz karno-śledczy, przez który przeszły tysiące patriotów polskich. Według wiarygodnych dokumentów zamordowano w nim 500 osób, wśród nich również działaczy polskiej lewicy, z terenu Lubonia, Lasku i Żabikowa.

Obecnie istnieją plany na przeniesienie rynku bliżej geograficznego centrum Lubonia w okolice ul. Żabikowskiej i Wschodniej.


O keszu:

Skrzynka na kordach, maskowanie leśne. Uwaga na wszystkich pojawiających się ludzi, możecie wyglądać dziwnie. Bardzo proszę o delikatne traktowanie maskowania. Może się rozsypać w rękach. Kesz ma specjalny języczek do otwierania, proszę go używać. Odwieś jak było.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kościół i pierwsze budynki
kościół ewangelicki
Log entries: Found 31x Not found 4x Note 3x All entries Show deletions