Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kopalnia soli w Wapnie #3 - OP8678
Owner: MaciekBDG
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 100 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-11-2014
Date created: 01-12-2014
Date published: 01-12-2014
Last modification: 01-12-2014
30x Found
2x Not found
0 notes
watchers 6 watchers
70 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: agatczjenek, Algida, bejgee, damian211289, Krakers5, Layio, rredan
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Torch needed  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Miejsce:

Nazwa miejscowości Wapno nie pochodzi od soli, ale od złóż białego wapiennego gipsu, które znajdowały się nad pokładami tutejszej kopalni soli i były eksploatowane zanim jeszcze rozpoczęto jej wydobycie. Kopalnia soli nosząca w ostatnich latach istnienia imię Tadeusza Kościuszki powstała w roku 1911. Po kilku fazach rozbudowy Wapieńska żupa stała się w latach 1960 - 1965 drugim co do wielkości zakładem produkcji soli w Polsce. Wydobywana tutaj sól była dobrej jakości, toteż ówczesne władze inwestowały w rozwój zakładu, a do pracy ściągali ludzie z całej Polski zwabieni perspektywą dobrych, stabilnych zarobków, mieszkania i innych przywilejów. Tutejsze sklepy były dobrze zaopatrzone, co sobotę odbywały się zabawy, a co roku 4 grudnia organizowane były uroczyste Barbórki. Władze zezwoliły nawet na zbudowanie pod ziemią kapliczki i odprawianie w niej mszy. Podziemna kaplica bł. Kingi w podziemiach Kopalni Soli w Wapnie powstała w zaledwie 45 dni, w okresie od 15 grudnia 1956r. do końca stycznia 1957r. Jak łatwo się domyśleć, cały ołtarz wybudowany był z soli. Jedynym warunkiem uzyskania tych przywilejów było wyrabianie, a nawet przekraczanie przyjętych planów produkcyjnych - za wszelką cenę, bez oglądania się na możliwe konsekwencje. Uruchomiono nawet zamknięty przed wojną ze względu na zagrożenie poziom trzeci.

Natura nie pozwoliła zakpić ze swoich praw. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1977 woda po raz pierwszy podeszła pod Wapieńskie domy. Ludzie wspominają dziwną ciszę, jaka panowała tego rana w mieście. Nie zawyła syrena wzywająca pracowników na pierwszą zmianę, nie przyjechał na stację pociąg po transport soli... Za to na okolicznych polach pojawiły się agregaty, które miały zamrozić zbierającą się w chodnikach wodę, oraz milicjanci i grupki ludzi, którzy mieli zadecydować, jak ratować kopalnię. Miejscowość mogła stanowić scenerię do katastroficznego filmu. Ziemia pękała, osuwały się ściany domów, a w pozostałych częściach w powietrzu wisiały meble.

Kopalni nie dało się uratować. W ciągu dwu miesięcy woda pozalewała większość chodników. W dziurach powstałych w wyniku zapadania się terenu niknęły drzewa, garaże, ściany i całe fragmenty domów. Z Wapna ewakuowano ponad 1400 osób - ludzi, którzy do końca mieli nadzieję, że uda im się zachować dobre miejsca pracy i przywileje... Na szczęście nikt nie zginął. Od dłuższego czasu było wiadomo, że złoża są eksploatowane rabunkowo, można i trzeba było być przygotowanym na alarm.

Tak, jak znana była kopalnia soli, tak po katastrofie zrobiła się w temacie kompletna cisza. Ówczesne władze chwaliły się wyłącznie sukcesami, na porażki nie było w poprzednim ustroju miejsca. Młodzi wapnianie poprzenosili się do innych kopalni, znowu dobrze zarabiali, mieli się dobrze. Starsi, często w wieku przedemerytalnym zamieszkali w pobliskiej Pile i Wągrowcu, dopracowali gdzieś do emerytury. Rdzenni mieszkańcy tych miejscowości, którzy czekali na własne mieszkania bez zachwytu (oględnie mówiąc) przyjmowali przybyszów, którzy zamiast nich otrzymywali tutaj swoje „m”. Niektórzy wrócili do Wapna, ale w tej chwili jest to miasto emerytów. W dodatku jego istnienie jest niepewne - co jakiś czas w ziemi pojawiają się nowe pęknięcia i zapadliny. Wprawdzie Hydro - Nafta z Piły przeprowadza badania terenu i zabezpiecza powstające szczeliny, ale pod ziemią istnieje wiele pustych komór po dawnej kopalni. [źródło]

Dodatkowe informacje tutaj.

Kesz:

Zainspirowani historią i miejscem pokazanym przez DeepSea w OP6FB4, zgłębiliśmy trochę temat i postanowiliśmy z bejgee wybrać się na małą eksplorację, czego efektem było założenie dwóch keszy. Ten będzie wymagał od Ciebie przełamania lęku ciemności oraz zaufania konstrukcjom zbudowanym dawno, a naruszonych przez opisaną wyżej katastrofę. Kordy wskazują wejście do budynku. Znajdź klatkę schodową. I udaj się do podziemi drewnianymi schodami. Do pomieszczenia wentylatorowni.

Dlatego:

UWAGA! Skrzynka niebezpieczna! Podejmujesz na własną odpowiedzialność! Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz pewności, NIE RYZYKUJ!

Z różnych wpisów internetowych wynika, że w tygodniu na terenie byłej kopalni funkcjonują różne firmy i można zostać wyproszonym przez ochronę. Kesz zakładany w niedzielę, z parkingiem przy kordach - nikt nas nie niepokoił, mogliśmy obejść dokładnie wszystkie dostępne zakamarki. Dlatego sugerowane podejmowanie w niedziele, za dnia, bo po zmroku robi się o wiele bardziej niebezpiecznie.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
TEGO SZUKASZ
ZEJŚCIE DO PODZIEMI
wentylatorownia
W TEJ SKRZYNCE - SPOILER
Log entries: Found 30x Not found 2x Note 0x All entries Show deletions