CMENTARZ ŻYDOWSKI - ZANIEMYŚL
Lapidarium powstało w sierpniu 2014 roku na terenie danego, założonego około 1780 roku, cmentarza żydowskiego.
Lokacja miasta Zaniemyśla w roku 1742 spowodowała napływ wielu osadników, obok Polaków pojawili się też Niemcy i Żydzi. Te trzy nacje wspólnie przyczyniły się do rozwoju miejscowości. W niektórych latach, np. w roku 1834, prawie 40% ludności Zaniemyśla stanowili Żydzi.
Posiadali tutaj synagogę i dwie szkoły. Spośród nich wywodzi się wiele znanych i cenionych na świecie osób.
Na skutek postępującej od około połowy XIX wieku emigracji, wywołanej głównie przyczynami ekonomicznymi, a także politycznymi i innymi, w roku 1939 w Zaniemyślu mieszkała już tylko jedna osoba wyznania mojżeszowego.
Ostatni pochówek w tym miejscu odbył się w 1935 roku.
W czasie okupacji (1939-1945) niemieccy naziści zniszczyli cmentarz, a macewy wykorzystali m.in. do budowy dróg. Po wojnie, z tylnej części zdewastowanego cmentarza pobierano piasek.
Inicjatorem powstania Lapidarium było Stowarzyszenie "Ziemia Zaniemyska", a wykonawcą Gmina Zaniemyśl. Pamiątkowa tablica ma przypominać pochowanych tutaj Żydów, dawnych mieszkańców Zaniemyśla.
Skrytka to małe, otwierane pudełko, wsunięte w większe, z leśnym maskowaniem.
Droga prowadząca na cmentarz wprawdzie wiedzie w las, ale też do kilku posesji, można więc zupełnie legalnie podjechać autem. Pomimo drogi, naprawdę polecamy zostawić keszowóz w bezpiecznym miejscu i przespacerować się na miejsce.
Po chwili zadumy nad cmentarzem, należy szerzej spojrzeć na okolicę i poszukać znaku rozpoznawczego przypominającego lilijkę (starzy harcerze pamiętają co to).
Bardzo prosimy o delikatne obchodzenie się ze skrytką oraz szczelne zamknięcie woreczka.
Na pierwszych trzech śmiałków, zdobywających skrytkę czekają klimatyczne certyfikaty. Dla miłośników wymiany fantów też znajdzie się małe co nieco.
Mamy nadzieję, że miejsce jak i kesz będą się podobały !
Błyskotka Domowa
- Całkowity dystans: 0 km