Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek w Mysiadle - OP85YW
Dworek Rodziny Eizele w Mysiadle
Właściciel: cheester
Założyciel: Mariusz.K
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-11-2014
Data utworzenia: 11-11-2014
Data opublikowania: 11-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 09-10-2021
55x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
44 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: michael50
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka po adopcji i reaktywacji.

W zasadzie zmieniło się miejsce ukrycia i z kalibra pluszaka wielkość na 0,75l, więc koniecznie weź fanty !!! ;).

Miejsce warte obejrzenia i spacer wzdłuż jeziora polecany....Ptactwo rządzi ;)

Poniżej oryginalny wpis autora skrzynki, który pozostawiam:

Kolonię Mysiadło założono na gruntach folwarku Dąbrówka w 1846 r. Początkowo dla określenia tej miejscowości używano nazwy w liczbie mnogiej Mysiadla lub Mysiadła. Na osiemnastowiecznej mapie tych okolic, w sąsiedztwie Dąbrówki zaznaczono bagno o nazwie Myszadla. Historycy języka wywodzą tego typu nazwy od słowa mech - mszadło, co potwierdza się w topografii opisywanych terenów.

Pierwsza wzmianka o "Myszadle" w aktach stanu cywilnego parafii piaseczyńskiej pochodzi z 1850 r. Odnotowano zgon Józefa Rulesko, wyrobnika rodem z Galicji, lat 39, rodziców nieznanych. Śmierć zgłosili Mateusz Bednarski i Tomasz Cieśliński podobnie jak zmarły wyrobnicy z "Kolonii Myszadło".

W 1866 r. na mocy ukazu carskiego przeprowadzono uwłaszczenie chłopów w obu wsiach. Mysiadło liczyło wówczas tylko 5 osad, których właścicielami stali się: Jakub, Jan, Konrad Fryderyk Eizele, nieletnie dzieci po Konradzie Eizele (Anna, Marianna i Filipina) oraz Karol Dyr. Do 1915 roku nie zmieniła się ilość gospodarstw w Mysiadle. Większość areału należała w dalszym ciągu do rodziny Eizele. Pozostali mieszkańcy wywodzili się również z grona potomków kolonistów niemieckich. Byli to: Ryszard Eizele - właściciel ponad 78 ha. Mateusz Eizele - 33 ha, Marcin Hau - 22 ha, Jan Klotz -15 ha, Michał Lutz -10 ha i Fryderyk Wemer - 8 ha.

Pod koniec XIX w. obok szosy nowoaleksandryjskiej położono tory kolei wąskotorowej z Warszawy do Góry Kalwarii.
W 1921 r. wieś Mysiadło liczyła 10 budynków, które zamieszkiwało 111 osób (76 wyznania rzymskokatolickiego i 35 ewangelickiego).

Po drugiej wojnie światowej gospodarstwa poniemieckie, w tym największe w Mysiadle - Ryszarda Eizele upaństwowiono. W 1949 r. powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1956 r. minister państwowych gospodarstw rolnych utworzył PGR - Zakład Ogrodniczy w Mysiadle. Na podstawie zarządzenia ministra rolnictwa z dniem l I 1975 r. Zakład przekształcono w Kombinat Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych. Na licencji bułgarskiej zbudowano, dziś już nie istniejący kompleks szklarni. Z początkiem lat dziewięćdziesiątych państwowy kombinat postawiono w stan likwidacji; w 1992 r. przejęty został w całości przez dzierżawcę Tomasza Maja. Nosił nazwę Gospodarstwo Ogrodnicze EKO Mysiadło.

Do dziś w Mysiadle ze starej zabudowy zachowała się jedynie willa Ryszarda Eizelego.
Ryszard Eizele zmarł w 1968 roku w konstancińskim domu opieki.

Mysiadło do 1867 r. należało do gminy Wilanów, w latach 1867-1952 do gminy Nowo-Iwiczna. Z dniem l lipca 1952 r. włączono je do nowo powstałej gminy Lesznowola. W latach 1954-1972 znajdowało się w granicach gromady Lesznowola. Od 1973 r. należy do gminy Lesznowola i stanowi najbardziej na wschód wysuniętą część tej jednostki administracyjnej. Od stycznia 1999 r. znalazło się w granicach przywróconego powiatu piaseczyńskiego.

Fragment najstarszego zachowanego planu Piaseczna i okolic z 1780 r., zaopatrzonego w orientację, którą wskazuje ozdobna róża stron świata. Zabudowa wsi Dąbrówka przed­stawiona jest schematycznie za pomocą rysunków domów.

Mapa Mysiadła


Źródło: Ewa i Włodzimierz Bagieńscy - Słownik Historyczny Miejscowości Gminy Lesznowola, wyd. Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli, Lesznowola 2011. str.18 - 19.

O keszu:

Skrzynka umiejscowiona z tyłu budynku w samym obiekcie.

Prośba o identyczne maskowanie, które po moich obserwacjach jest miejscem bardziej intymnym, lecz również odwiedzanym przez grupy uczniów w celu skromnego wypalenia zakazanego papieroska;)

Szanując politykę serwisu:

W przypadku braku mojej reakcji na reaktywację skrzynki w terminie 3 miesięcy wyrażam zgodę na takie czynności i z góry dziękuję szlachetnemu keszerowi. (Uwaga - nie przewiduję takiej sytuacji;))

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dworek w 2010 roku
Dworek obecnie