Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Miejsce katastrofy zeppelina SL6 - OP85E8
Właściciel: Gmina Słupsk
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 43 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-10-2014
Data utworzenia: 16-10-2014
Data opublikowania: 16-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-10-2014
36x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
37 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce katastrofy zeppelina SL6 w okolicy m Kępno.

"Niezachowany pomnik załogi sterowca SL 6 ustawiono w 1916 roku na cmentarzu w Słupsku. Wypadek, w którym żołnierze owi stracili życie wydarzył się w dniu 18 listopada 1915 r. Dwa sterowce SL 4 i SL 6 wystartowały do lotu patrolowego nad Zatokę Fińską. Oznaczenie SL mówi, że oba aparaty latające należały do typu "Schütte-Lanz", które różniły się od Zeppelinów drewnianą konstrukcją kadłuba. Dowódcą SL6 był Kapitänleutnant (kapitan marynarki) Hans Boemack. Krótko po starcie, w pobliżu Kępna [Kempen] miejscowości położonej ok. 20 km na północny wschód od Słupska) na pokładzie sterowca nastąpiła eksplozja, po której sterowiec runął w płomieniach na ziemię i rozleciał się na kwawłki. Jego szczątki odnaleziono w pobliżu majątku (Rittergut) w Kępnie. Przyczyny katastrofy SL6 nigdy nie ustalono; rzekomo miało to być pęknięcie przewodu paliwowego. Sterowiec zginął wraz z całą, dwudziestoosobową załogą. Załoga drugiego sterowca, SL 4, obserwowała śmierć kolegów z odległości 20 mil morskich (ok. 40 km). Większość poległych w katastrofie została pochowana w zbiorowej mogile na cmentarzu komunalnym w Słupsku. Jedynie ciało porucznika Hans Schapera, jednego z oficerów wachtowych, pochowano w dniu 26. listopada 1915 roku na cmentarzu Ohlsdorfer Friedhof w Hamburgu. W rok po katastrofie odsłonięto pomnik poległej załogi."

Opracowanie  pochodzi ze strony:  http://www.ptg.gda.pl/index.php/cemetery/action/showinfo/cemeteryName/Slupsk_-_zaloga_sterowca_SL-6

W miejscu katastrofy nieopodal miejscowości Kępno znajdował się wielki głaz z informacją w języku niemieckim o tym co się tu wydarzyło w 1915. Niestety ok 2 lata temu kamień ten w niewyjaśnionych okolicznościach z lasu zniknął.

 

Uzupełnienie dzięki uprzejmości Templi01 :

Ten pomnik postawiony w rocznicę katastrofy na cmentarzu w Słupsku umiejscowiono w miejscu zbiorowego pochówku załogi. W rzeczywistości pochowano tam nie całą załogę, a jedynie osiemnastu. Oprócz oficera, o którym wspomniano w informacji, również rodzina marynarza Artura Zabel sprowadziła jego ciało i pochowała na hamburskim cmentarzu. Sam pomnik zniszczono w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Do majątku ziemskiego w Kępnie, należącego do Anhaltów, doleciały tylko niektóre szczątki sterowca. To był najdalszy zasięg jego rozczłonkowania, pokazujące jak ogromna była to eksplozja.
Kadłub SL 6 i innych sterowców tego typu nie był wykonany z drewna. To była powłoka płócienno-gumowa. Natomiast wewnętrzny szkielet był wykonany z drewna.
Kępno jest oddalone od Słupska około 15 km (jadąc drogą, w linii prostej będzie mniej).
Pomnik w Kępnie, zanim zaginął, został zdewastowany (rozłupany na dwie części). Jego zniknięcie jest zagadkowe. W dalszym ciągu szukam rozwiązania tej zagadki.

O skrzyneczce:

Skrzynka to klipsiak w rozmiarze "normalna" pod współrzędnymi. Jest on ukryty w odległości ok 30 m od miejsca gdzie znajdował się pamiątkowy kamień. Foto wszystko wyjaśni.

 


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
rejon poszukiwań
dokładnie tam