Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fort Łącznikowy Kawęczyn - OP85BD
Twierdza Warszawa
Właściciel: qzder
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 93 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-10-2014
Data utworzenia: 14-10-2014
Data opublikowania: 14-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 07-04-2018
51x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
30 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fort "Kawęczyn" był jednym z planowanych pięciu fortów, które miały stanąć wzdłuż drogi Warszawa (Wawer)-Zegrze. Droga ta i budowane wzdłuż niej forty stanowić miały zamknięcie od wschodu boku trójkąta Warszawa-Zegrze-Modlin, czyli Warszawskiego Obszaru Fortecznego.

Fort usytuowany został na skraju obszaru leśnego, w północno-wschodnim narożniku utworzonym przez przecięcie terespolskiej linii kolejowej z wojskową (forteczną) drogą Wawer-Zegrze. Fort był identyczny z fortem Suworowa w Wawrze. Jego obszar w obrębie fos wynosił ok. 2 ha. Rowy forteczne, wypełnione wodą, bronione były bezpośrednio z wałów - poza częścią szyjową, gdzie obronę wspomagała kaponiera (szyjowa).

Na współczesnym planie miasta fort, po którym nie pozostał nawet najmniejszy ślad, należy lokalizować pomiędzy biegnącą wzdłuż linii kolejowej do Mińska Mazowieckiego ul. Cyrulików, ul. Zesłańców Polskich, ul. Strażacką oraz ul. Żołnierską. W miejscu, w którym był fort (front jego był prostopadły do linii kolejowej), ul. Strażacka ma charakterystyczne kolano. Jest to ślad po drodze, która na początku XX w. omijała fort "Kawęczyn".

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że boisko sportowe, znajdujące się po drugiej stronie ul. Strażackiej, urządzone zostało na terenach skarbowych, które są pozostałością przedstoku fortu.

Fort "Kawęczyn" powstał najprawdopodobniej równocześnie z fortem Suworowa w Wawrze, czyli w latach 1892-1893. Obydwa miały bowiem dokładnie taki sam plan, a odległość między nimi wynosiła 3 km, co umożliwiało ustanowienie jednego kierownictwa dla budowy obydwu obiektów.

W wyniku decyzji o kasacji twierdzy "Warszawa" z 31 stycznia 1909 r. fort przeznaczony został do likwidacji w pierwszej kolejności. Z relacji osób tam mieszkających, można dowiedzieć się, że ruiny fortu istniały jeszcze w końcu lat 30-tych. Był to głęboki (wydaje się że na trzy lub nawet cztery kondygnacje) dół z murami i arkadami ze wszystkich stron, o dłuższym boku skierowanym w kierunku wschód-zachód. Zejścia na dno nie było. Dół nie był wypełniony wodą. Jego zasypanie względnie rozbiórka mogły się odbyć w latach 38-39 lub nawet jeszcze później. Na tym miejscu w okresie okupacji Polski przez Rosjan i Niemców był obóz jeniecki dla żołnierzy z ZSRR.

W opisie fortu ,,Kawęczyn" oraz pozostałych, brak informacji nt. ,,posterunków", z których jeden znajdował się w pobliżu obecnego miejsca skrzyżowania ulic Kadrowa (na jej wschodniej stronie) z Kanonierską w Rembertowie. W tym miejscu nazywanym ,,placówka" w latach trzydziestych znajdował się zarośnięty sitowiem rów dookoła pagórka, a na nim ślady elementów murowanych. W opowieściach łączono go z obecnością rosyjskich żołnierzy oraz fortem kawęczyńskim. Podejrzewam, że takich ,,placówek" było więcej wokół fortów otaczających Warszawę.

 

 

O keszu:

małe pudełko, a w środku logbook i certyfikaty dla znalazców. W poblizu kesza jest duże skrzyżowanie, a do skrzynki trzeba przejść przez ruchliwą ulicę, dlatego daje czaszkę

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  kwiecista_ozdóbka - Całkowity dystans: 107 km

Obrazki/zdjęcia
Fort Kawęczyn - mapa
Twierdza Warszawa
strefa poszukiwań