Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - OP859L
Kluki, które są jedne tyko na świecie
Eigenaar: Klucken
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 1 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 12-10-2014
Gemaakt op: 12-10-2014
Gepubliceerd op: 12-10-2014
Laatste verandering: 18-02-2017
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
2 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: soolash
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  GeoHotel  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Muzeum Wsi Słowińskiej powstało w 1963 r. celem zachowania dziedzictwa kulturowego dawnych mieszkańców Kluk i okolic, którzy będąc pochodzenia słowiańskiego, zostali zgermanizowani i po II wojnie światowej w większości wyjechali do Niemiec. Ostatni z nich przebywali na obszarze wokół jezior Gardno i Łebsko do lat. 70. XX w. 

Dawniej Kaszubi, do których zaliczali się Słowińcy (czyli tzw. Kaszubi nadłebscy), zamieszkiwali rozległy obszar między Odrą a Parsętą. Jednak napływająca na te tereny ludność pochodzenia germańskiego coraz bardziej spychała ich na wschód, zajmując początkowo tylko miasta. Pomorskie wsie były dla nich mało atrakcyjne.

Kluki były ostoją dla nadłebskich Kaszubów, otaczające wieś bagna i torfowiska sprzyjały izolacji i zachowaniu języka oraz świadomości odrębości kulturowo-etnicznej. Mieszkańcy wsi zajmowali się przede wszystkim rybołówstwem. Dopiero przeprowadzona w latach 20. XX w. na szeroką skalę melioracja pozwoliła na upowszechnienie rolnictwa i dzięki temu rozwinęła ubogie do tej pory w większości gospodarstwa.

Postępująca i praktykowana w sposób celowy od końca XVIII w. germanizacja skutecznie czyniła z rdzennych mieszkańców regionu słowińskiego Niemców. Przed wybuchem II wojny światowej już tylko nieliczni z nich znali jakieś kaszubskie słowa. Po wojnie ich sytuacja diametralnie zmieniła się. Za Odrę wysiedlono około 200 Klukowian. Na Pomorze trafili z kolei osadnicy ze wschodu, głównie z Wileńszczyzny. Mówiących po niemiecku autochtonów traktowali jak wrogów, wyzyskiwali ich i okradali. Przykre doświadczenia sprawiały, że nie nie chcieli oni dłużej żyć na ukochanej ziemi. Decydowali się dobrowolnie wyjeżdżać. Kluki opustoszały. 

Muzeum Wsi Słowińskiej to jedyny w Polsce skansen, w którym pokazuje się zrekonstruowany fragment wsi i jest to fragment ulokowany w środku wsi do dziś funkcjonującej. Trzy zagrody stoją w miejscu ich pierwotnej lokalizacji, pozostałe przeniesione zostały z innych części wsi i posadowione w pustych miejscach po dawnych słowińskich siedliszczach. Dzięki takiemu zabiegowi muzeum jest niezwykle autentyczne i prezentuje kulturę materialną rdzennych mieszkańców Kluk i okolic z różnych okresów jej istnienia.

Wiele lat temu Brunon Klück powiedział o tym wyjątkowym miejscu: "Kluki, które są jedne tylko na świecie...". Zapewniamy Was, że dokładnie tak jest.

Skrzynkę podjąć można przez cały rok, oprócz dni: 1.01., I dzień świąt wielkanocnych, 1 i 11.11. oraz 25.12, w okresie 4.05.-31.08. w godzinach od 10:00 do 18:00, 1.09.-3.05. od 9:00 do 16:00. Nie trzeba wchodzić na teren skansenu i kupować biletu, ale zachęcamy, by będąc w Klukach, odwiedzić to wyjątkowe muzeum na wolnym powietrzu. 

Dla pierwszego znalazcy w keszu znajduje się biały bilet, uprawniający do bezpłatnego wstępu do muzeum. Polecamy wykorzystać go latem, gdy odbywają się tam liczne imprezy plenerowe i skansen zyskuje atmosferę "żyjącej" wsi.

Strona muzealna

Profil na fb

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Plan skansenu
Chałupa Josta i Klicka