Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Autobus - to brzmi tłumnie! - OP858H
Zastanawialiście się kiedyś, gdzie śpią wszystkie gdańskie autobusy?
Właściciel: geo.olga.poland
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 1 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-10-2014
Data utworzenia: 11-10-2014
Data opublikowania: 11-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 01-08-2016
101x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
5 odwiedzających
87 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: blackcoffee, Kaczor, Leone, Mkomko, mushin, pan_ryba, Qbacki, sloma_85, ulla513, Zrobieni_w_bambInO
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Autobus – to brzmi tłumnie!

 

Obecnie najnowocześniejszą (a zarazem jedyną) bazą autobusową ZKM w Gdańsku jest zajezdnia położona przy skrzyżowaniu alei Hallera z ulicą Chrobrego. Zastąpiła ona w 1982 r. wysłużoną zajezdnię przy Partyzantów (teraz stoi tam kompleks Quatro Towers). Czas budowy nowej bazy wyniósł 6 lat, zaś koszt - 160 milionów ówczesnych złotych. W 2009 zajezdnia przeszła modernizację, w trakcie której prócz odświeżenia budynków dobudowano komercyjną stację benzynową.

Jako ciekawostka film z życia zajezdni przedstawiający mycie autobusu ;)

Baza może być noclegownią dla nawet 300 autobusów miejskich, których część zlokalizowana jest na placu, a część w specjalnie przystosowanych halach, w których dokonuje się niezbędnych napraw. Tuż po wieczornym zjeździe do bazy autobusy są tankowane, aby rano jak najszybciej mogły wyjechać na trasę i wieźć przodowników do zakładów pracy. Oprócz bycia "sypialnią" dla taboru ZKM baza przy Hallera posiada zaplecze socjalne dla kierowców i mechaników, myjnię autobusową, a nawet własną oczyszczalnię ścieków. Co ciekawe, w trakcie II wojny światowej w miejscu bazy zlokalizowana była filia obozu koncentracyjnego Stutthoff (jeden z istniejących przy Grudziądzkiej budynków zajezdni jest tego pozostałością).

 

Poniżej wchodzący w skład floty ZKM Gdańsk autobus typu "ogórek" kursujący latem w ramach stoczniowej "Subiektywnej Linii Autobusowej":

 

Ogórek

 

Na poszukiwanie cache proponuję wybrać się porą wieczorno-nocną ze względu na to, że nocą w bazie stoi najwięcej autobusów (także zabytkowych egzemplarzy), co daje możliwość podejrzenia życia zajezdni – większość prac - takich jak mycie, tankowanie i remonty - wykonywanych jest w nocy. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób ustawiane (grupowane) są autobusy. Szukanie cache nie wymaga wejścia na teren bazy. Przy podejmowaniu proszę zachować szczególną ostrożność i nie wkładać palców gdzie nie trzeba :)

 

Ku ironii, na poszukiwania lepiej wybrać się tramwajem (3, 5, 63), gdyż regularnie dojeżdża tu tylko jedna linia autobusowa, a mianowicie 124 (przystanek Baza Hallera).

Skrzynka dwusystemowa - dostępna jest w portalach: Geocaching.com i Opencaching.pl. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.