Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
J-23 w Stambule - OP84S1
Cafe Rose
Właściciel: Elvis7
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 58 m n.p.m.
 Województwo: Turcja > Istanbul
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-05-2014
Data utworzenia: 15-09-2014
Data opublikowania: 15-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-03-2022
9x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
55 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

 

 

Kiedy byłem w Stambule pomyślałem, że fajnie byłoby zostawić coś na pamiątkę tej wizyty - oto przedstawiam Wam Kesza poświęconego polskiej odpowiedzi na 007 - Hansa Klossa! kesz ukryty w maju do tego czasu przetrwał więc odpalony został też za miedzą i posiada swojego lokalnego opiekuna więc zapraszam do szukania - tu też są FTFy!

Hans Kloss                                                                            (fot. TVP)

 

Chyba każdy z Was zna Hansa Klossa, bohatera Stawki większej niż życie. Scenariusz serialu napisali Andrzej Szczypulski i Zbigniew Safjan, zainspirowani pierwszym filmem o Jamesie Bondzie – Doktorem No z 1962 roku. Serial opowiada o działalności podczas II wojny światowej oficera wywiadu radzieckiego Stanisława Kolickiego, działającego pod kryptonimem J-23. Kolicki – w filmie prezentowany jako Polak – oferuje Rosjanom swoje usługi, gdy połowa Polski jest przez nich okupowana, tj. przed wybuchem wojny radziecko-niemieckiej i układem Sikorski-Majski. Ze względu na podobieństwo do oficera wywiadu niemieckiego Hansa Klossa Kolicki wciela się w jego postać i zostaje przyjęty do Abwehry – niemieckiego wywiadu wojskowego. W fabule serialu nie jest jednak wyraźnie podkreślane, iż centralą zwierzchnią dla agenta Klossa jest Związek Radziecki (poza enigmatycznym meldunkiem przedstawicielowi radzieckiemu w odc. 1 iż "J-23 znowu nadaje"). Jednakże w ostatnich odcinkach Kloss występuje jako major Ludowego Wojska Polskiego. Ponadto wyraźnie zaznaczone jest, że organizacje konspiracyjne, z którymi współpracuje J-23, są związane z ruchem komunistycznym. Jeden z odcinków Stawki większej niż życie, Cafe Rose, dzieje się w Stambule, gdzie Kloss, że ma szukać kontaktu w kawiarni Café Rose. Hans otrzymuje rozkaz usunięcia angielskiego szpiega działającego na terenie konsulatu III Rzeszy w Istambule. Na miejscu kontaktuje się z madame Rose, właścicielką "Cafe Rose", w rzeczywistości członkiem siatki wywiadowczej. Kloss dowiaduje się od niej, że poza agentem angielskim, w konsulacie jest także bardzo skorumpowany urzędnik. Jest nim Witte - radca handlowy konsulatu. Witte sądzi, że Kloss przyjechał, aby pozbawić go stanowiska, chce wręczyć mu łapówkę. Pomaga mu w tym handlowiec Christopulis. Podczas przyjęcia w ambasadzie zostaje nagle zamordowana Rose. Klossowi udaje się zdobyć materiały obciążające Wittego. Hans dowiaduje się, że angielskim agentem jest książę Mdżawanadze, a jego wtyczką w konsulacie sekretarka konsula, panna von Tilde. Także Christopulis pracuje dla księcia. Kloss prowokuje Wittego do ucieczki, chce na niego skierować podejrzenia o współpracę z Anglikami. Witte próbuje zabić Klossa, ale w ostateczności sam ginie. Kesz ukryty jest w okolicy Wielkiego Bazaru, gdyż jedynie ten obiekt zagrał "realnie" w tym odcinku Stawki…

                                                                                                     

Dodatkowo budynek, który jest nosicielem kesza jest również ciekawym obiektem - jest to miejsce złożenia doczesnych szczątek sułtanów Mahmuda II, Abdulaziza i Abdulhamida II.Budynek wykończony w białym marmurze a w środku znajdują się dary m.in. z Francji i Anglii, w przeszłości przekazywane ww sułtanom jako dowody przyjaźni międzynarodowej. 

A dla chętnych piękny widok na budynek, który jest nosicielem kesza:

Haoral

                                                                                                                      (fot. Haoral)   

 

 

Stanisław Mikulski

                                             (1 maja 1929 - 27 listopada 2014)                                                           

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na miejsce ukrycia
Powyżej GPSa