Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkwisko - OP84N0
Dawny cmentarz parafialny w Dźwiniaczu Górnym
Właściciel: Semenek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 648 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-09-2014
Data utworzenia: 08-09-2014
Data opublikowania: 08-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-09-2014
43x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
98 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bar i Lepsza Połówka, Chochlik., hratli
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Słów kilka o miejscu:

Dawny cmentarz parafialny w Dźwiniaczu Górnym ulokowany jest na niewysokim wzgórzu, pośród widocznego z oddali wieńca drzew, na zachód od Sanu. Położony jest w niewielkiej odległości od nieistniejącego dworu oraz wcześniejszej cerkwi pw. św. Michała Archanioła, której ślady nie zachowały się. Kolejna - zbudowana w roku 1905 (konsekrowana w 1913), znajdowała się na wschód od Sanu, obecnie są to tereny strony ukraińskiej. Zachowała się po niej jedynie podmurówka.

  

Cmentarz - wrzesień 2014 r.

Wraz z budową pierwszej świątyni zakładano również we wsi cmentarz. W sąsiedztwie nieistniejącej cerkwi z 1789 r. ulokowany został dawny cmentarz parafialny. Z pewnością jeszcze do połowy XX wiekubyły tu liczne nagrobki ziemne z drewnianymi krzyżami, gdyż wielu mieszkańców bieszczadzkich wiosek nie było stać na wystawienie trwałych nagrobków kamiennych z żeliwnymi krzyżami. Skromne groby byłu tu tradycją, tak jak życie ludzi, których prochy kryły. Dziś na cmentarzu otoczonym szpalerem starych lip i jesionów, zachowało się jedynie kilkanaście nagrobków z XIX i XX w. Charakteryzują się one zróżnicowaną formą - od kamiennych cokołów zwężających się ku górze z wyrzeźbionym krzyżem łacińskim, poprzez kamienne cokoły z kamiennymi krzyżami i figurą Chrystusa, po kamienne cokoły z osadzonymi na nich żeliwnymi krzyżami. Zwraca uwagę nagrobek w formie dużego kamienia z żelaznym krzyżem. Jest to mogiła uczestnika powstania styczniowego Józefa Sikorskiego, pochodzącego z drobnej szlachty z Tarnawy Wyżnej, który zmarł i został tu pochowany w 1922 r. Inny nagrobek, wykonany z marmuru i ogrodzony żelaznym płotkiem, wskazuje miejsce pochówku rocznego syna miejscowego księdza Jurija Kmity (1872 - 1946). Był on w latach 1909-1914 proboszczem w Dźwiniaczu Górnym i pasjonatem kultury bojkowskiej. Efektem jego badań jest "Słownik gwary bojkowskiej", a także artykuły o zwyczajach pogrzebowych w Dydiowej i Dźwiniaczu Górnym. Drugi cmentarz pochodzący z XIX w. znajduje się niespełna 200 metrów od cmentarza parafialnego, w kierunku zachodnim. Pod względem powierzchni był on trzykrotnie większy, jednak zachowaly się tu tylko 3 nagrobki w formie kamiennych cokołów z żeliwnymi krzyżami.

 ---

Najlepszym sposobem dotarcia na miejsce będzie rower. Cmentarz znajduje się opodal zadaszonej wiaty przy znakowanej ścieżce. Można tutaj spokojnie odpocząć i przy okazji zwiedzić cmentarz. Jako, że na mapie jest to teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, trzeba się liczyć z koniecznością kupna biletu wstępu na teren parku. No chyba że budka kasowa będzie zamknięta to wtedy śmiało za free.

Okolica bezludna, ale piękna. Warto tutaj zaglądnąć.

--- 

Keszyk:

Mały eppendorf przyczepiony magnesem. Deszcz na niego raczej nie pada.

 

POWODZENIA!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Już jesteś blisko...
Dużo ciekawych informacji
Wpisy do logu: znaleziona 43x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy