Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stacja Knurów-Szczygłowice - OP83YU
Knurowska linia kolejowa
Właściciel: Musaje
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 237 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-08-2014
Data utworzenia: 17-08-2014
Data opublikowania: 17-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 31-03-2016
22x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia
 
Knurów pozbawiony był połączeń kolejowych do 1908 roku. Do tego czasu najbliższą stacją kolejową były Gierałtowice, które posiadały połączenie z Orzeszem już od 1 stycznia 1888 roku. Najważniejszą przyczyną przeprowadzenia przez Knurów linii kolejowej była budowa przez skarb państwa pruskiego kopalni węgla kamiennego w Knurowie. Projekt linii kolejowej istniał już od 1905 roku. Były więc dwie zasadnicze przyczyny, aby wybudować linię kolejową, która połączyłaby Gierałtowice z Leszczynami przez Knurów. Po pierwsze: chciano transportować górnośląski węgiel do Austrii najkrótszą i najmniej przeciążoną transportami towarowymi trasą. Po drugie: to fakt budowania w Knurowie kopalni i koksowni, które nie miały żadnego połączenia kolejowego.
 
Już 15 lipca 1908 roku oddano do użytku sześciokilometrowy odcinek kolei żelaznej łączącej Knurów z Gierałtowicami. Odcinek łączący Knurów z Rzędówką przez Szczygłowice długości jedenastu kilometrów oddano do eksploatacji 1 października 1909 roku. Warto wspomnieć, że 16 lipca 1912 roku ukończono przebudowę odcinka drogowego łączącego Rzędówkę z Rybnikiem. Na nowej, ośmiokilometrowej trasie powstał dworzec Rybnik Paruszowiec. Na całym Śląsku od stycznia 1884 roku wszystkie odcinki kolejowe znajdowały się w rękach państwa pruskiego, stąd w 1922 roku przeszły na własność państwa polskiego. Na początku cała linia od stacji Leszczyny do stacji Gierałtowice była jednotorowa, jednak duża ilość przewozów zadecydowała o dobudowaniu drugiego toru, aby zwiększyć przepustowość linii.
Linia została ostatecznie zelektryfikowana 30 października 1986 roku.
 
W początkowych latach istnienia linii funkcjonowały cztery dworce kolejowe: Gierałtowice, Knurów, Szczygłowice, Rzędówka (Leszczyny). W latach sześćdziesiątych XX wieku powstał przystanek osobowy Knurów Kopalnia, co było dużym udogodnieniem dla mieszkańców Knurowa, ponieważ został wybudowany blisko centrum miasta. Według rozkładu jazdy obowiązującego od 22 maja 1966 r. do 27 maja 1967 r. na przystanku osobowym Knurów Kopalnia zatrzymywał się sezonowy pociąg osobowy z Gliwic do Wisły Głębców. W najlepszym dla knurowskiej linii kolejowej czasie kursowało nią każdej doby 12 par pociągów pasażerskich (SRJP 28 V 1978 r. - 26 V 1979 r.). Drugi przystanek osobowy - Szczygłowice Kopalnia, powstał na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie z myślą o górnikach dojeżdżających do pracy.

Obecnie knurowska linia kolejowa ma 23 kilometry 843 metry. Zaczyna się na stacji Zabrze Makoszowy, a kończy się na stacji Leszczyny. Nie zawsze tak było. Na początku jej istnienia stacją początkową były Gierałtowice. Wtedy linia miała długość 17 km. Na linii znajduje się dworzec kolejowy:

- Knurów Szczygłowice (17 km)
Znajdują się tu dwa perony oraz budynek dworca kolejowego. W budynku była kasa biletowa oraz poczekalnia dla podróżnych. Przy dworcu stoi magazyn oraz dwa kolejowe domy mieszkalne. Obecnie przez stację Knurów Szczygłowice nie przejeżdża żaden pociąg pasażerski. Stacja została zamknięta dla odprawy podróżnych w 1999 roku.

 

Zaczerpnięte z wirtualnyknurow.pl

Autor: Radosław Adamiak

Skrzynka:

Pociągi już się tu nie zatrzymują. Chętnym na zwiedzanie budynku stacji zalecamy zachowanie ostrożności. Pootwierane przez kogoś wejścia do obiektu z pewnością skuszą eksploratorów, ale w środku może być niebezpiecznie! Widzieliśmy zalane piwnice i mnóstwo szkła.

Skrzynka ukryta na świeżym powietrzu. Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dworzec PKP Szczygłowice
Peron
Bileciki do kontroli!!
Starsze zdjecie
Starsze zdjecie 1
Starsze zdjecie 2
Przebieg lini kolejowej
Gdzies tam
Z miejsca ukrycia
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy