Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
OWiDz#2: Sądny Dzień - OP83QK
Historyczny gmach sądu w Olsztynie
Właściciel: RAFAL.P
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 123 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-08-2014
Data utworzenia: 08-08-2014
Data opublikowania: 08-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 18-05-2020
62x znaleziona
10x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
96 odwiedzających
47 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

PL

Kesz jest częścią serii zatytułowanej „Olsztyn wczoraj i dziś”, inspirowanej cyklem artykułów pod tym samym tytułem publikowanych jakiś czas temu przez bardzo bliską mi osobę na łamach „Nowego Życia Olsztyna”. Powstały one na kanwie publicystyki śp. Stanisława Piechockiego (1955-2005), znanego olsztyńskiego prawnika i dokumentalisty dziejów miasta. Niech ta seria stanowi hołd dla niego.

Na rogu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego wznosi się gmach, w którym swą siedzibę mają Sąd Rejonowy i Sąd Okręgowy w Olsztynie. Nieprzerwanie, od przeszło stu dwudziestu pięciu lat miejsce to jest niemym świadkiem ludzkich losów. To tu Olsztyniacy sądzeni są za zbrodnie i drobne występki, rozwodzą się i dochodzą swych praw w procesach cywilnych. To tu Temida ma swoją świątynię.

Jeszcze trzydzieści lat temu gmach sądu wyglądał zupełnie inaczej. Wzniesiono go w latach 1878-79, według projektu Zygmunta Gorgolewskiego (1845-1903), uznawanego za jednego z najlepszych architektów polskich swojej epoki. Gorgolewski, jak na przedstawiciela historyzmu w architekturze przystało, lubował się w eklektycznym naśladownictwie epok minionych. Stąd też budynek jego projektu wzniesiono ze stosownym rozmachem, w stylu neogotyckim. 1 października 1880 roku przeniesiono doń siedzibę sądu drugiej instancji. Budowla swój ostateczny kształt uzyskała po rozbudowie skrzydeł w latach 1896-98. Wówczas też przekazano do użytku kompleks budynków więziennych (obecny Areszt Śledczy).

Na dawnych fotografiach z lat 30tych ubiegłego wieku, wyraźnie widać na pierwszym planie dwa pawilony, oddane do użytku we wrześniu 1927 roku. W jednym mieściło się biuro podróży, w drugim – księgarnia Georga Stielke. Na skwerze znajdował się wówczas głaz pamiątkowy, ustawiony w 1923 roku ku czci poległych w wojnie 1914-18 żołnierzy niemieckich. Tamte czasy minęły bezpowrotnie.

Fot.1 - Neogotycki gmach sądu, lata 30. XX w.

Gmach olsztyńskiego sądu przetrwał pożogę drugiej wojny światowej. To właśnie tu Julian Sekita (1897-1989), prawnik polski, w lipcu 1945 roku organizował Sąd Okręgowy i 16 lipca został jego pierwszym prezesem. Do grudnia tegoż roku w olsztyńskim sądzie powołano trzy wydziały - karny, cywilny i rejestru handlowego oraz notariat. W kolejnych latach budynek przy ulicy Dąbrowszczaków był świadkiem wielu zmian organizacyjnych i kadrowych, jednakże kształt jego murów nadal znacząco nie odbiegał od tego, ustalonego w poprzednim wieku.

Siedziba sądu miała prawie sto lat, gdy 25 stycznia 1976 roku wybuchł pożar w śródmieściu Olsztyna. Ogień strawił dach oraz górne piętro. Przebudowa z lat 1976-77 całkowicie zatarła dawny wygląd budynku i pozbawiła go zabytkowego charakteru. Z neogotyckiego gmachu zmienił się w typowy socrealistyczny biurowiec, rażący surowością kształtu.

Fot.2 - Gmach sądu po przebudowie, 2006 r., fot. Nowe Życie Olsztyna

Obecnie na zapleczu gmachu przy ulicy Dąbrowszczaków trwają prace budowlane. W starej siedzibie pozostanie tylko Sąd Rejonowy. Wydziały Sądu Okręgowego zostaną przeniesione do sześciokondygnacyjnego, wysokiego na 25 metrów budynku.

Kesz: pojemnik śniadaniowy; proszę o wyjątkową dyskrecję podczas poszukiwań i podejmowania, bo okolica jest dość ruchliwa.


EN

Soon...

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 62x nieznaleziona 10x komentarz 3x Wszystkie wpisy