Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Paulini Wieruszów - xlud - OP83KT
czyli sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego
Właściciel: xlud
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-05-2015
Data utworzenia: 31-07-2014
Data opublikowania: 24-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 10-12-2016
51x znaleziona
7x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
68 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Sanktuarium

 

Widok Koscioa XXw      Początki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie łączą się z osobą sędziego wieluńskiego Bernarda Wierusza. W 1401 roku ufundował on klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa.

 

      Od czasów fundacji przetrwał do dziś łaskami słynący obraz Miłosierdzia Bożego, zwany też obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego. Ikona ta początkowo zdobiła wielki ołtarz, a następnie na życzenie dziedzica Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego przeniesiona została do ołtarza mniejszego. Tam tez przetrwała do dziś, pomimo wielu wojen i pożarów, których przez stulecia doświadczało miasto i jego kościoły.

 

      W 1612 r. klasztor i świątynię spotkała szczególnie dotkliwa klęska, kiedy pożar strawił zabudowania. Z pożaru ocalał obraz Miłosierdzia Bożego, który umieszczono w odbudowanym kościele w 1632 roku. Kilka lat później prowincjał paulinów o. Andrzej Gotdanowski zlecił odrestaurowanie ikony, a uroczyste odsłonięcie obrazu zapoczątkowało szerzenie się lokalnego kultu, który wyrażał się m.in. poprzez powołanie w 1701 r. Bractwa Pięciorańskiego i żywą do dziś tradycją odpustów pięciorańskich.

 

      Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego jest najcenniejszą, ale nie jedyną pamiątką po czasach dawnej świetności miasta. Wiele sławy przysporzył mu bohaterski obrońca Jasnej Góry z czasów potopu szwedzkiego, 0. Augustyn Kordecki, który w 1673 r. w czasie wizytacji wieruszowskiego konwentu niespodziewanie zmarł w 70 roku życia.

      Kolejne ważne wydarzenie dla klasztoru to rok 1680, kiedy to bp. Mikołaj Oborski konsekruje nowo wzniesioną świątynię, umieszczając w ołtarzowych mensach relikwie świętych męczenników - Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy.

 

      Bazylika do dziś zadziwia barokowym wystrojem wnętrza. Najpiękniejsze dzieła to: osiem, wspaniale przyozdobionych rzeźbami i złoceniami, bocznych ołtarzy, wykonana w podobnym stylu ambona, a także scena ukrzyżowania z ołtarza głównego.

 

      W roku 1885, dla uświetnienia obrzędów Wielkiego Tygodnia, zorganizowano grupę halabardzistów sprawujących wartę honorową przy grobie Pańskim. Tradycja ta przetrwała do dziś a niezwykle barwni halabardziści uświetniają również inne uroczystości kościelne.

 

Obecny widok Kosciola

      W 1983 r., po blisko 120 latach nieobecności, do kościoła p.w. Ducha Świętego w Wieruszowie powrócili oo. Paulini, którzy na mocy ukazu carskiego z 1864 r. musieli opuścić to miejsce. Dziś pełnią oni nie tylko funkcje duszpasterskie, ale też kontynuują kulturotwórczy nurt duchowego posłannictwa. W roku 2001 przeżywaliśmy jubileusz 600-lecia przybycia Paulinów do Wieruszowa.

 

      18. 04.2009 r. Ksiądz Biskup Ordynariusz Stanisław Napierała podniósł kościół do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Pana Jezusa Pięciorańskiego. Jest to pierwsze Sanktuarium w Polsce pod takim wezwaniem.

Dodatkowe informacje i zdjęcia:

Wirtualne zwiedzanie kościoła -nowsze komputery
Wirtualne zwiedzanie kościoła -starsze komputery

Strona Parafii i zakonu

 

Kesz:

Skrytka: Zamaskowane mikro ukryte na kordach. Proszę u ostrożne podejmowanie, ze względu na bardzo czujnych "tubylców". 

Zapraszam :D

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Szkic klasztoru
Klasztor i kościół aktualnie
Kościół dawniej
Kościół aktualnie
SPOILER