Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #47 - Granica - OP83HU
Puszcza Kampinoska stała się grobem dla żołnierzy gen. Tadeusza Kutrzeby
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 30-07-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 30-09-2018
105x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
113 odwiedzających
75 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Fotoimpresje, LL13, martuś, Psikiszek, r00t7, ZgranaPara, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W dniach 16-18 września 1939 r. Bitwa nad Bzurą wchodzi w ostatnią fazę zwaną przez historyków "odwrotem w kierunku Warszawy". Dowodzący polskimi oddziałami podjęli decyzję o próbie przerwania okrążenia w celu przebicia się do Warszawy. Miał do tego doprowadzić atak pomiędzy Sochaczewem a Witkowicami. W odpowiedzi Niemcy rozpoczęli kontrnatarcie z rejonu Sochaczewa oraz ataki lotnicze bombowców na polskie pozycje. Do okolic Puszczy Kampinoskiej udało się przebić 50 tys. żołnierzom, do niewoli dostało się ok. 100 tys. Poszczególne oddziały którym udało się przebić do Puszczy Kampinoskiej toczyły zażarte i krwawe boje z jednostkami niemieckimi. W dniach 16-18 września 1939 r. w rejonie Zamościa, Górek, i Cisowego oraz gajówki Demboskie doszło do takich potyczek.

Na cmentarzu w Granicy spoczęło około 800 polskich żołnierzy z 7 Pułku Strzelców Konnych, 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich z Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, 9 Pułku Ułanów Małopolskich, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich  z Podolskiej Brygady Kawalerii,  57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, 58 Pułku Piechoty, 14 Wielkopolskiego Pułku Artylerii Lekkiej z 14 Dywizji Piechoty, 61 Wielkopolskiego Pułku Piechoty,  62 Bydgoskiego Pułku Piechoty z 15 Dywizji Piechoty oraz innych jednostek.

Skrzynka została ukryta na terenie cmentarza wojennego w alei głównej. To tak aby nie być w konflikcie z KPN. Nie trzeba kopać. 

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5
6