Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nieśmiertelni #44 - Bonus II - OP833T
Jedno z setek takich miejsc
Owner: keram58
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 74 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-09-2014
Date created: 14-07-2014
Date published: 09-09-2014
Last modification: 27-03-2020
41x Found
0x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
108 visitors
31 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: lavinka, żeliwny
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Od dnia 27.03.2020 r. zmienia się formuła skrzynki z quizu na tradycyjną.

Generał brygady Franciszek Wład w czasie Bitwy nad Bzurą dowodził 14 Dywizją Piechoty w składzie Armii „Poznań”. W nocy z 15 na 16 września rozformował dywizję i wydał rozkaz o przebijaniu się oddziałów do Warszawy wraz ze zgrupowaniem gen. Tadeusza Kutrzeby. Generał F. Wład wraz ze swym sztabem i resztkami 58 pułku piechoty postanowił przebijać się przez Bzurę. 17 września jego oddział został zaatakowany ciężkim ogniem artylerii niemieckiej w lasach niedaleko Iłowa . Generał zostaje ciężko ranny w brzuch odłamkiem granatu. Umiera po kilku godzinach dyktując przed śmiercia list do żony „Myślę o Tobie, Polsce się poświęcam. Chowaj naszego syna, na dzielnego Polaka. Spowiadałem się. Frank.” Oryginał listu znajduje się w zbiorach Muzeum w Sochaczewie.

Pierwszym miejscem spoczynku generała stał się plac przy kościele w Iłowie gdzie został pochowany za zgodą Niemców w obecności garstki polskich żołnierzy i niemieckich oficerów . Obok pochowano niemieckiego szeregowca. Honory wojskowe oddała obu poległym niemiecka kompania honorowa.

Jakże dobitnie brzmią tu słowa kapelana wojskowego wypowiedziane nad żołnierskimi mogiłami Przed chwilą pochowaliśmy dwóch żołnierzy, którzy ze sobą walczyli, polskiego generała i niemieckiego szeregowca. Teraz stoją oni przed naszym wspólnym Bogiem”.

Skrzynka ukryta na skraju drogi prowadzącej do przedmiotowego miejsca pod sosną. Nie jest zakopana zamaskowana jedynie igliwiem i zabezpieczona przed zwierzyną.

W skrzynce poza gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Gajówka Januszew
Pictures
Generał F. Wład
List
Tablica
Tu szukaj
Jeśli musisz
Log entries: Found 41x Not found 0x Note 2x All entries