Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nieśmiertelni #43 - Bonus I - OP833Q
Bohaterom tamtych dni
Owner: keram58
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 184 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: 0.30 km
Date hidden: 09-09-2014
Date created: 14-07-2014
Date published: 09-09-2014
Last modification: 30-03-2020
60x Found
0x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
166 visitors
42 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: bamba, Galka, night_time, ronja, Serengeti, żeliwny
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Na cmentarzu wojennym w Jeżowie pochowano ponad 200 żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas bitwy w rejonie Jeżowa i Słupi w dniu 9 września 1939 r. Na cmentarzu pochowani są także polegli w okresie okupacji członkowie ruchu oporu.

O dnia 30.03.2020 r. następuje zamiana formuły skrzynki z quizu na tradycyjną.

9 września 1939 r. stacjonowały w lasach koło Przyłęku, wycofujące się z rejonu Woli Cyrusowej, oddziały 30 Poleskiej Dywizji Piechoty dowodzonej przez generała brygady Leopolda Cehaka .

Z tego rejony miały się przebijać w kierunku Warszawy w kierunku Skierniewice. W tym czasie stan osobowy Dywizji wynosił niespełna 40% stanu wyjściowego. Natarcie polskie uprzedziło natarcie oddziałów niemieckich poprzedzone przygotowanie artyleryjskim. O godz. 10.00 do ataku ruszyły kompanie 82 Pułku Piechoty zdobywając folwark Krosnowa, Sowie Budki i tym samym otwierając drogę na Skierniewice. W bezpośrednim boju giną dowódcy batalionów majorowie Stefan Pękalski i Kazimierz Klimczak. Oddziały polskie kontynuują natarcie na pozycje niemieckie usytuowane wzdłuż drogi Jeżów – Słupia, gdzie w zaciekłym boju, często na bagnety, wypierają systematycznie oddziały wroga. Wobec wysokich strat własnych około godz. 13 tej gen. Cehak wydaje rozkaz odwrotu przez Słupię w kierunku Skierniewic. W bitwie najdotkliwsze straty poniósł 83 Pułk Piechoty, do którego rozkaz odwrotu dotarł dopiero około godz. 14.30. Ginie dowódca pułkownik Adam Nadachowski. Straty polskie to 208 zabitych. Straty niemieckie szacowano na 280 zabitych i 500 rannych. Żołnierze polscy zostali pochowani Jeżowie, niemieccy natomiast na cmentarzu pod Słupią.

Skrzynka ukryta na terenie cmentarza poza częścią grzebalną. Tradycyjnie nie kopiemy.

W skrzynce poza gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki. 

W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 

Flag Counter

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Niedaleko tego krzewu
Log entries: Found 60x Not found 0x Note 1x Picture 2x All entries Gallery