Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Sydonia von Borck [GRYF] - OP82KR
Czarownica spalona na stosie
Eigenaar: Molly1 (iwmali)
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 15 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-07-2014
Gemaakt op: 23-06-2014
Gepubliceerd op: 26-07-2014
Laatste verandering: 29-04-2018
74x Gevonden
1x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
44 x Bekeken
67 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
20 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: aneczka100+JB, baloniarz, BJBJ (Bejotka), buuka, Dezerter, dulus-y, Geogosia, gokglowczyce, got100, kazio i lila, konger, konstancik, Nosferatu (Rowerowytomysl), piotrmichal, Qbacki, rubin, Tomril, wallson, Wrzos, zaboja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

                                                                           

 

Sydonia von Borck urodziła się w 1545 roku, na zamku w Strzmielu, tzw. ,,Wilczym Gnieździe’’. Była trzecim dzieckiem hrabiego Ottona Borcka i Anny von Schwiecheld. Bliższy kontakt Sydonia miała ze swoją siostrą Dorotą, niż z bratem Ulrichem, z którym w skutek ciągłych konfliktów w wieku 20 lat opuściła ukochany dom i została dwórką Księżnej Amelii Saskiej. Tam na zamku w Wołogoszczy poznała księcia Ernesta Ludwika z rodu Gryfitów. Oczarowany jej nieprzeciętną uroda i wyjątkową inteligencją natychmiast obiecał jej małżeństwo, niestety rodzina książęca nie pochwalała wyboru Ernesta i młodzi się rozstali. Zrozpaczona Sydonia powróciła do Strzmieli, wkrótce zmarł jej ojciec, a potem siostra Dorota, wówczas rozpoczęły się uciążliwe procesy sądowe dotyczące spadku. Brat Ulrich wymusił na Sydonii zrzeczenie się praw majątkowych po rodzicach. W 1604 r. na wniosek krewnych została przyjęta do klasztoru w Marianowie przemianowanego na zakład dla panien szlachetnego rodu, z racji wieku została zastępczynią przełożonej, lecz po roku pozbawiono ją tej funkcji. Agresywny charakter szlachcianki sprawiał, że coraz częściej kłóciła się z ludźmi, przysparzając sobie wielu wrogów. Wyjątkowo zgryźliwa odgrażała się ludziom, a jej przepowiednie spełniały się. Podejrzenie budziły także jej kontakty z zielarkami, zainteresowania ziołami oraz porady lekarskie jakie udzielała innym. Wówczas przypomniano sobie klątwę, jaka rzuciła na rodzinę książąt pomorskich z rodu Gryfitów po rozstaniu z księciem Ernestem, przepowiedziała szybki koniec panującego rodu. Wkrótce potem kolejni książęta umierali młodo lub bezdzietnie, co mogło doprowadzić do wygaśnięcia dynastii. Po raz pierwszy w 1612 r. oskarżono ją o czary.

Sydonia została osadzona w więzieniu na zamku w Grabowie, na torturach przyznała się do wszystkiego. W 1620 r. uznano ją winną i wykonano na niej wyrok śmierci. 19 sierpnia za murami miejskimi przy Bramie Młyńskiej ścięto Sydonię von Borck, a następnie jej ciało spalono na stosie.

Jako ciekawostkę dodam, że przy placu Żołnierza Polskiego, znajduje się mroczne miejsce, które odkryła szczecińska wróżka, tuż przy wejściu do księgarni Zamkowej stał stos, na którym w 1620 r. spalono Sydonię von Borck. ...Kiedy obserwujemy na placu srokę w locie, tak naprawdę mamy do czynienia z duchem Borkówny, była jedną z najważniejszych kobiet swych czasów. Co roku 20 września ktoś kładzie na chodniku kwiaty.

 

                                  

                           Podwójny portret Sydonii von Borck jako młodej i starej kobiety, malarz nieznany.

 

OPIS SKRZYNKI:

Skrzynka jest pod kordami, zawiera logbook, ołówek, certyfikaty i kilka fantów.

UWAGA! Skrzynka zmieniona z quizu na tradycyjną.

Projekt Gryf został zorganizowany przy współudziale Nadleśnictwa Trzebież oraz Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

                                                      

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
"Lato z Sydonią"
"Lato z Sydonią"
Dodałam spojler, szukaj tam gdzie widać nogi