Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarzysko Kurhanowe w Uniradzach - OP82AA
Eigenaar: LadyMoon
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 218 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-06-2014
Gemaakt op: 13-06-2014
Gepubliceerd op: 13-06-2014
Laatste verandering: 21-06-2014
54x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
160 x Bekeken
33 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
7 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Charon7, gagu, Jed team, MSZU, MTW, telefonalarmowy, Zrobieni_w_bambInO
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarzysko położone jest na terenie Pojezierza Kaszubskiego, w kompleksie leśnym rozciągającym się szerokim pasem na wschód od jez. Raduńskiego, pomiędzy wsiami Stężyca na południu i Przewóz na północy. Długość stanowiska wzdłuż linii brzegowej wynosi ok. 6 km, największa szerokość ok. 1.5 km w pobliżu leśniczówki Uniradze. Cmentarzysko znajduje się na wysoczyźnie wyraźnie ograniczonej pętlą kaszubskich jezior.


Zbadany przez archeologów kurhan po rekonstrukcji.
 

 W pobliżu cmentarzyska Uniradze położone są trzy grodziska: największe nad jez. Zamkowisko ok. 1.5 km na wschód od cmentarzyska, drugie po przeciwnej stronie jez. Raduńskiego w pobliżu Borucina, trzecie na przesmyku pomiędzy jez. Ostrzyckim i Bukrzynem. Obecnie cmentarzysko w całości znajduje się w kompleksie leśnym, jednak jego pierwotny zasięg był większy i obejmował przynajmniej niektóre okoliczne pola. Kurhany zachowały się jednak wyłącznie na terenach leśnych, szczególnie dobrze w naturalnych lasach bukowych. 

 

Na obszarze cmentarzyska zlokalizowano trzy koncentracje kurhanów.  Ze względu na formę zewnętrzną można wyróżnić cztery typy kurhanów:

A - śr. do 3 m., okrągły, z płaszczem kamiennym;

B - śr. 3-6 m., podłużny, z płaszczem kamiennym;

C - 6-15 m., wysokość 0.8-1.4 m., zazwyczaj lekko spłaszczony, prostokątny lub wydłużony;

D - śr. pow. 15 m., wysokość 2-3 m., okrągły, pokryty ziemią. 

 

Cmentarzysko zawiera co najmniej 2763 kurhany, wstępnie datowane na okres od późnego brązu do wczesnego średniowiecza (od ok. 1000 p.n.e do ok 1100 n.e). Ogólna liczba kurhanów istniejących  jeszcze w I połowie XX w. wynosiła ok. 3500.

Ze względu na widoczne na powierzchni ziemi konstrukcje grobowe, cmentarzysko od dawna było znane ludności miejscowej. W literaturze po raz pierwszy zostało wspomniane przez Gotfryda Ossowskiego, który opisał je w następujący sposób: "Stężyca I. We wschodniej części wsi, na polach p. Tokarskiego na niewielkiej wyniosłości, znajdowały się jeszcze w r. 1878 szczątki kopców kamiennych w których groby dawniej splądrowane zostały. Stężyca II. Mogilisko leży w lesie skarbowym nieopodal od leśniczówki. Badań żadnych w tej miejscowości nie dokonywano" [Ossowski 1881].
 
 
Nazwa cmentarzyska pojawia się także w dwóch późniejszych źródłach niemieckich [Lissauer 1887, LaBaume 1898:125]. Wykopaliska na stanowisku oznaczonym przez Ossowskiego jako Stężyca I zostały przeprowadzone w latach 1896-1898 po znajdujących się tam kurhanach łużyckich nie ma już śladu. Jeszcze przed publikacją Ossowskiego nieznana bliżej liczba grobów na północnym skraju cmentarzyska w Przewozie została odsłonięta przez wiatr i przebadana w roku 1874 przez O. Helma. Została tam znaleziona brązowa szpila i bransoleta oraz fragmenty ceramiki datowane na wczesną epokę żelaza [Helm 1874; Łuka 1966:328]. Możliwe, że nie były to kurhany, lecz groby skrzynkowe.
 
Pierwsze prace wykopaliskowe na stanowisku Uniradze przeprowadził w roku 1922 Józef Kostrzewski. Odkopał on jeden kurhan zawierający siedem szkieletów. We wrześniu 1934 roku Jacek Delekta (Muzeum Okręgowe w Toruniu), członek zespołu Kostrzewskiego, przebadał cztery kurhany datowane na podstawie wyposażenia na X-XI wiek [Kostrzewski 1937; Delekta 1934, 1935, 1936, 1938]. W czasie II wojny światowej dokumentacja obu wykopalisk zaginęła. W roku 1966 L.J. Łuka dokonał częściowej inwentaryzacji stanowiska oraz ratunkowych wykopalisk jednego kurhanu. W roku 1985 Jerzy Fellman wykonał plan inwentaryzacyjny oddziałów 43 (część południowa) i 48 leśnictwa Uniradze, na terenie których zidentyfikowano 605 kurhanów. Wreszcie w 1995 obszar cmentarzyska został częściowo opisany w ramach rejestru tzw. Archeologicznego Zdjęcia Polski.
 

W roku 2001 został rozpoczęty wspólny projekt Zakładu Antropologii Historycznej IA UW oraz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku mający na celu inwentaryzację stanowiska, a także przeprowadzenie badań wykopaliskowych na zagrożonych obiektach.

W 2011r. Nadleśnictwo Kartuzy utworzyło ścieżkę archeologiczną według projektu prof. Mariusza Ziółkowskiego, w ramach której uporządkowano kurhany i wyeksponowano grób skrzynkowy odkryty w latach międzywojennych przez J. Kostrzewskiego i J. Delektę.

                                                                                     Info by Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska

 

O skrzynce :

Czeka Cię do rozwiązania bardzo prosty quiz. Aby odnaleźć skrzynkę, będziesz musiał przespacerować się ścieżką pomiędzy kurhanami odczytując dane znajdujące się na tablicach informacyjnych. Dane, które odczytasz, podstawisz do wzoru zamieszczonego poniżej i tym samym otrzymasz współrzędne ukrycia skrzynki.

Ścieżka, którą przejdziesz narysowana jest na tablicy w miejscu kordów startowych. Dla ułatwienia zamieszczam ją poniżej.

Interesuje Cię:

1) Tablica nr 1 -  K43/2 - Grób skrzynkowy kultury pomorskiej:

Policz ilość elementów z planszy numer 5

 

2) Tablica nr 2 -  K42/1 - Wczesnośredniowieczny kurhan ziemno-kamienny:

Liczba liter w nazwie znaleziska (pierwszy człon/wyraz), które przedstawia  rysunek numer 3

 

3) Tablica nr 3 -  K43/1 - Kurhan ziemno-kamienny z epoki brązu

Odczytaj, ile procent zbadano całej powierzchni kurhanu

 

Wzór wyliczenia kordów:

N 54 13. (suma liczb z tablic + 256)

E 17 59. (937+ suma liczb z tablic)

 

Uwagi techniczne:

Skrzynka zamaskowana jest 3 różnymi warstwami. Bardzo proszę o ostrożne podejmowanie skrzynki i układanie poszczególnych warstw według moich zaleceń:

1 warstwa- tuż na keszu- amortyzująca - proszę KONIECZNIE układać ją ,by warstwa nr 2 nie znajdowała się bezpośrednio na skrzynce, tak aby jej nie uszkodziła.

2 warstwa - właściwa- układaj tylko powoli i ostrożnie!!!

3 warstwa- maskująca - dobrze i starannie maskuj !

 

Życzę powodzenia !

Certyfikaty FTF, STF i TTF do odbioru osobiście u mnie podczas Kupalnocki.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 18 keer, Hits: 5 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Mapka poglądowa
Grób skrzynkowy
Wczesnośredniowieczny kurhan ziemno-kamienny
Kurhan z epoki brązu
Logs: Gevonden 54x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Afbeelding 1x Alle logs Galerij