Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SZT - W Cieniu Prezydenta - OP828K
Industrialne perełki, czyli Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka
Owner: redvibes
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 309 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 0:25 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 10-06-2014
Date created: 11-06-2014
Date published: 11-06-2014
Last modification: 09-05-2015
49x Found
1x Not found
3 notes
watchers 1 watchers
5 visitors
44 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Driver, GFS, karwdo, Seamair
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Górnicza przeszłość obszaru Królewskiej Huty sięga wieki wstecz, jednak historia tego konkretnego miejsca rozpoczyna się w roku 1931, kiedy to inżynier Ryszard Heileman projektuje zespół budynków mających towarzyszyć nowemu szybowi wydobywczemu. W 1933 projekt zostaje zrealizowany i wraz  z m.in. sortownią i budynkiem maszyny wyciągowej powstaje jednozastrzałowy żelbetowy kolos - wieża wyciągowa szybu Prezydent, początkowo zwanego Wielkim Jackiem (od nazwy pobliskiego szybu).

Dopiero w 1937, kiedy kopalnia zostaje przemianowana na Kopalnię Prezydent Mościcki szyb otrzymuje swoją dzisiejszą nazwę. Po wojnie już cała kopalnia przyjmuje miano po prostu "Prezydent". W 1972 roku zostaje połączona z kopalnią Polska pod wspólną nazwą Polska. Działalność górnicza została zakończona w 1993 roku. Część budynków pokopalnianych (w tym sortownię i budynek maszyny wyciągowej rozebrano w 1996 roku. Pozostały między innymi budynki: dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna dla kadry, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza (później tzw. łaźnia nowa) oraz nowego kasyna. Budynki te trafiły w ręce prywatne i dziś mieści się tam kilka firemek. W 2008 Miasto Chorzów odkupiło wieżę wyciągową szybu Prezydent i wpisało ją do rejestru zabytków. W 2009 dokonano jej remontu, a w 2010 teren dookoła wieży uporządkowano, zaś sama wieża została podświetlona. 4 listopada 2010 wieża została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki, a od 24 maja 2014 na wieży wyciągowej została otwarta platforma widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę.

Autor: Damian Cyfka

Fot. Damian Cyfka

Jeszcze krótko o wieży szybowej:

Jednozastrzałowa wieża szybowa zbudowana jest  z żelbetu (co czyni ją wyjątkową w okolicy) ma 42,5 metra wysokości, posiada dwa zachowane koła linowe o średnicy 5.5 metra, umieszczone w stosunku do siebie równolegle. Miała dwa skipy o pojemności 10 ton. Do napędu użyto maszyny wyciągowej z silnikiem elektrycznym zasilanym prądem elektrycznym o napięciu 6 kV i o 490 obrotach na minutę. Pozwalało to na wywiezienie około 500 ton węgla na godzinę.

___

A teraz co do skrzynki: odrestaurowany kompleks Sztygarka odkryłem o dziwo dopiero niedawno przejeżdżając w okolicy i zastanowiło mnie, że w tak ciekawym miejscu nie ma skrzynki. Otóż okazuje się, że była, ale prace remontowe na terenie obiektu pochłonęły mikrusa i przez pół roku było tu głucho. Po samych zdjęciach satelitarnych możecie zobaczyć jak bardzo zmieniło się otoczenie Prezydenta, dlatego wydaje mi się, że warto pokręcić się tu dłużej i stąd pomysł na multaka. Poszczególne etapy umożliwiają więc mały spacerek po moim zdaniem dość ciekawej okolicy.

 

Koordy wskazują wieżę szybową, a nie I etap. Poszczególne etapy nie posiadają skrzynek, są to natomiast zapisane w terenie współrzędne kolejnego etapu. Współrzędne odczytujemy w terenie. Aby je zlokalizować korzystamy ze wskazówek. Jeśli mamy problemy z lokalizacją to zaglądamy do spojlerów. Do podjęcia I etapu przyda się aparat fotograficzny, który w dzisiejszych czasach każdy powinien mieć w telefonie (taki Zeitgeist). Ewentualnie można skorzystać z lusterka.;)w skrzynce certy dla trzech pierwszych znalazców.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
3
Finał
Wieża Szybowa
Log entries: Found 49x Not found 1x Note 3x Picture 1x All entries Gallery