Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poniemiecki cmentarz - OP8245
Do dnia dzisiejszego zachowały się zaledwie trzy tablice nagrobne.
Właściciel: kitomasz
Założyciel: EDUsilesia_TEAM
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-06-2014
Data utworzenia: 07-06-2014
Data opublikowania: 07-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2014
24x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
25 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kesz to mały zakręcany pojemnik, zawierający dziennik wpisów, ołówek i kilka przedmiotów na wymianę. Teren cmentarza jest dostępny 24h/dobę. Konspiracja wskazana. Proszę o staranne odkładanie kesza.

Leżące na szlaku z Lubiąża do Wołowa Mojęcice są starą osadą. W dokumencie z 1202 r. pojawia się po raz pierwszy słowiański źródłosłów nazwy – moje miejsce ("Moyanocziczi"). Właścicielem majątku była przez ponad 300 lat rodzina von Stosch i to właśnie z nią związane są atrakcje wsi.

Pierwszą z nich jest renesansowy dwór z 1620 r., przebudowany w XIX w. w stylu klasycystycznym. Rezydencja po części zachowała swój oryginalny, obronny charakter. Otacza ją bowiem dawna fosa (dziś w dużej mierze zasypana), a drugą zaporę wodną stanowi przepływająca tuż obok rzeczka – od jej strony roztacza się bardzo ładny widok na wieś. Najcenniejszym elementem dworu jest piękny i bogato zdobiony portal. Naszą uwagę zwróci także stojąca obok mostu wieża – kiedyś była piwiarnią o wdzięcznej nazwie Kacza Noga, a jeszcze wcześniej, w czasach świetności pałacu, wieżą obronną.

Warto również zaglądnąć do kościoła Matki Boskiej Różańcowej z XV w. W jego wnętrzu kryją się niezwykłe nagrobki wspomnianej rodziny, w postaci rzeźb naturalnej wielkości, zdobionych cytatami z Biblii i reliefami o tematyce religijnej. Są to, pochodzący z 1591 r., podwójny nagrobek Władysława i Heleny von Stosch, trzyczęściowy grobowiec ich wcześnie zmarłych pięciorga dzieci z wyidealizowanymi portretami (autorem obu dzieł był Caspar Berger – mistrz kamieniarski z Legnicy) oraz późniejszy, siedemnastowieczny już nagrobek jedynego pozostałego przy życiu syna, Friedricha. Podobnie jak rodzice jest on przedstawiony wraz z małżonką Heleną w postaci rzeźby naturalnej wielkości.

Za kościołem znajduje się teren dawnego poniemieckiego cmentarza. Do dnia dzisiejszego zachowały się zaledwie trzy tablice nagrobne. Pozostałe zostały wywiezione lub użyte na materiał do krawężników przy drodze prowadzącej przez cmentarz do budynku kościoła. Przy bramie głównej można dostrzec płyty grobowcowe z uchwytami, które zapewne posłużyły do utwardzenia wjazdu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy