Już blisko osiem wieków, od czasów księcia Sambora II, gryf jest symbolem Tczewa.
Miasto ma swoją legendę, opowiadającą o bohaterskim gryfie, który...
Ale nie zdradzajmy wszystkich tajemnic... Finał geościeżki Wam ją opowie.
Tczewski Książe Sambor II był władcą ambitnym, który chciał odgrywać istotną rolę na terenie Pomorza Gdańskiego. Do aktywnego i skutecznego prowadzenia swojej polityki potrzebował znacznej siły militarnej, sojuszników i przede wszystkim pieniędzy. Postanowił więc... bić je we własnej mennicy.
Mennica księcia Sambora II powstała na terenie zamku książęcego w Tczewie, najprawdopodobniej po roku 1250.
Rada Miejska kontrolowała jakość wytwarzanych w niej monet, ale książę zachowywał nad nią swoje zwierzchnictwo. Było to dobre rozwiązanie - pozwalało na utrzymanie jakości tczewskich denarów, które były znacznie lepsze od wytwarzanych w tym czasie denarów gdańskich. Mennica wytwarzała denary z cienkiej, srebrnej blaszki tzw. brakteaty. Na wszystkich widniał gryf, herb Sambora II. Były one wybijane - wypukły wizerunek gryfa widoczny był tylko z jednej strony.
*Więcej o denarach Sambora II przeczytasz w portalu Dawny Tczew
Geocache:
Koordynaty wskazują "witacz" Tczewa przy drodze krajowej 91 od strony Gdańska.
Kilka metrów przed nim (patrząc od strony Gdańska, a więc wjeżdżając do miasta) znajduje się zjazd, gdzie można bezpiecznie zaparkować auto.
Po odnalezieniu witacza udaj się dalej pieszo w kierunku Tczewa. Od drogi oddzieli Cię rów, idź więc wśród traw. Wejdź w granice miasta. Poszukiwania nie zmuszą Cię do długiego spaceru, gdyż nawet mniej niż połowa stai średniowiecznej dzieli "witacz" od schowka.
Szukaj, jakby Ci denar wypadł z sakiewki, więc będzie trzeba się pochylić... Tam skarb Twój z denarem księcia Sambora II schowany.
Tukan Rafael
- Całkowity dystans: 582 km
skuteczna pomoc
- Całkowity dystans: 605 km
Siersciuchowy kret #829
- Całkowity dystans: 2155 km
Siersciuchowy kret #930
- Całkowity dystans: 1578 km