Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[004] Cmentarz Ewangelicki - OP81EZ
170-letnia nekropolia w Pszczynie
Właściciel: pawel616
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 253 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-05-2014
Data utworzenia: 09-05-2014
Data opublikowania: 09-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-12-2015
90x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
105 odwiedzających
66 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

File:Pszczyna, Cmentarz ewangelicki - fotopolska.eu (281662).jpg

 Cmentarz omijany podczas wycieczek po parku, zasługuje by mu się przyjrzeć.

"Po okresie kontrreformacji w 1742 roku powstała ponownie Parafia Ewangelicka w Pszczynie. Rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego, ewangelickiej szkoły a wierni na nowo erygowanej parafii grzebani byli na cmentarzu św. Krzyża. Na utrzymanie i nowe inwestycje cmentarne w znacznym stopniu środki łożyła administracja Księcia Pszczyńskiego. Stąd można powiedzieć, że cmentarz św. Krzyża był cmentarzem ekumenicznym. Ze znaczących ewangelików spoczęli na nim archiwista Georg Gottsmann (1776-1831), budowniczowie: Paul (1750-1817), Ludwik Pusch (1779-1833). Sytuacja zmieniła się w roku 1843 roku, wówczas architekt książęcy Augustini zaprojektował bramę do mającego powstać cmentarza ewangelickiego. Ewangelicy zakupili w tym roku znaczną parcelę przy drodze prowadzącej do Mikołowa. Urządzili na niej swój wyznaniowy cmentarz. Prace nad ostatecznym wyglądem cmentarza trwały około dwóch lat. Tak, że już 18 maja 1845 roku mogło nastąpić oficjalne jego poświęcenie przez ewangelickich Księży. Dalekowzroczność potrzeb miejsca na cmentarzu przez ewangelików spowodowała, że w 1883 roku powiększono istniejący cmentarz a dwa dwanaście lat później wykonano projekt i wybudowano pomieszczenie na narzędzia (1895). Projekt wykonał budowniczy Asser i został po wykonaniu obiekt zatwierdzony odebrany przez władze miejskie.

Celem regulacji porządku i rejestracji miejsc grzebalnych na ewangelickim cmentarzu została wydrukowana w pszczyńskiej drukarni Olowsona odpowiednia instrukcja – stanowiąca zbiór przepisów, które ostatecznie regulowały wszystkie sprawy pochówki na cmentarzu. Regulamin został zatwierdzony przez przedstawicielstwo parafii i zatwierdzony przez czynniki administracyjne w Opolu i Konsystorz we Wrocławiu.

Współcześnie przedstawia się ewangelicka nekropolia jako miejsce, gdzie spoczywa wiele znamienitych osób, które znacząco przyczyniły się do rozwoju miasta i Ziemi Pszczyńskiej. Jest miejscem pochówku dla wiernych Parafii Ewangelickiej w Pszczynie. Od czasu, kiedy dla Parafii Ewangelickiej w Studzionce powstał oddzielny ewangelicki cmentarz w STUDZIONCE, wierni uczęszczający tam do kościoła znajdują swe miejsce spoczynku na własnym cmentarzu. "

O Keszu: Szybka skrzynka. Kesz schowany na kordach (mogą być przestrzelone, telefon) w intuicyjnym miejscu. Okolice znam bardzo dobrze, dlatego kesz jest mikro, gdyż miejsce często uczęszczane, więc nie ma szans na większą skrzynkę. Weź coś do pisania!

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mikrusik!
Drzewo...
Dziupla, zamaskuj dobrze
Kesz spogląda...