Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zwiastun - TZR - Południe - OP813W
Turysta Ziemi Rybnickiej - Zwiastun
Właściciel: TolBoy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 282 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-04-2014
Data utworzenia: 28-04-2014
Data opublikowania: 28-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-11-2016
33x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
6 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Turysta Ziemi Rybnickiej

 

To jest jeden z pięciu zwiastunów projektu TURYSTA ZIEMI RYBNICKIEJ.

Tworząc ten projekt, chcieliśmy Was zaprosić do poznania ziemi rybnickiej, jej historii, zabytków kultury, pomników przyrody i miejsc martyrologii.

W odróżnieniu od innych projektów nie chcemy pokazywać konkretnych miejsc tylko proponujemy poznanie całych miejscowości, wsi, dzielnic. Znajdując skrytki projektu TZR otrzecie się o lokalną historię, jak również spojrzycie na teraźniejszość tych ziem.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Dzyndzoliny, GFSa, kris walkera, TolBoya.

 

Aby zdobyć odznakę ustanowioną przez Zarząd Oddziału PTTK w Rybniku musicie zapoznać się z regulaminem, który znajduje się na stronie PTTK - Rybnik.

Możecie się przygotować zanim rozpoczniecie zdobywać skrzynki projektu i wydrukować sobie książeczkę w formacie A5. Wpisy do niej ułatwią Wam zbieranie dokumentacji potrzebnej do zdobycia odznaki.

 

Zapraszamy Was na spotkanie Turysta Ziemi Rybnickiej, po którym będziecie mogli ruszyć na poszukiwania skrzynek projektu.

 

 

Ziemia Rybnicka

Głównym miastem tego regionu jest Rybnik. Jest on zarazem największym miastem Rybnickiego Okręgu Węglowego, siedzibą Subregionu Zachodniego oraz Siedzibą Powiatu Rybnickiego Ziemskiego. Ziemia Rybnicka leży w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w obrębie Kotliny Raciborsko - Oświęcimskiej na Płaskowyżu Rybnickim. Oprócz tego miasta w jej skład wchodzą  gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Warto również pamiętać, że samo główne miasto jest bardzo zróżnicowane i przekraczając granice poszczególnych dzielnic czasem trudno uwierzyć, że to dalej znajdujemy się tym samym mieście. Z 27 dzielnic, jedynie 4 -- Smolna, Śródmieście, Północ i Paruszowiec mają charakter czysto miejski. Nazwa tego obszaru wzięła się z tego, że w czasach historycznych znajdowała się tu osada rybacka leżąca na szlaku handlowym Kraków- Racibórz/Wrocław. Najwyższym wzniesieniem tego terenu jest Góra Grzybówka mierząca 291 m n.p.m, a przez cały obszar przepływają dwie rzeki Ruda i Nacyna oraz parę potoków.

Dużą atrakcję regionu stanowi Jezioro Rybnickie. Jest to sztuczny zbiornik wodny, stworzony poprzez zalanie przez „Elektrownię Rybnik”. Nad jeziorem kilka siedzib mają kluby żeglarskie dla których jest to miejsce wyjątkowo przychylne, ponieważ sezon żeglarski trwa tu najdłużej w Polsce, od kwietnia do października, w tym okresie temperatura wody nie spada w nim poniżej 15 stopni Celsjusza. Zbiornik jest sztucznie zarybiany, co umożliwia organizacje wielu konkursów wędkarskich.

Na tym terenie znajduje się również zabytkowa kopalnia „Ignacy”. Główną atrakcją skansenu są 2 maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku, działa przy szybie Kościuszko. Od 19 października 2006 kopalnia "Ignacy" znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Innym wartym odwiedzenia zabytkiem jest średniowieczny zamek książęcy wzniesiony na przełomie XII i XIII w. Obecną formę- późnobarokową zyskał w XVIII w. za sprawą Franciszka Ilgnera. W swojej historii pełnił rozmaite funkcje, dziś stanowi siedzibę Sądu Rejonowego.

Na obszarze Rybnika znajduje się 5 kompleksów zielonych: Park im. św. Jana Sarkandra, Park Kozie Góry, Park Górnika, Park Osiedlowy, Park im. H. Czempiela. Odnaleźć tu można 15 okazów drzew uznanych za pomniki przyrody. Do rybnickich osobliwości przyrodniczych zaliczyć należy także występujące w nim, unikalne paprocie wodne m.in. salwinia pływająca czy marsylia czterolistna. Niemniej, miasto jest dość mocno zurbanizowane i rozwinięte przemysłowo. Działają na jego obszarze dwie kopanie węgla kamiennego - KWK Chwałowice i KWK Jankowice. Teren ziemi rybnickiej wchodzi w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej oraz Rybnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Jeśli chodzi o imprezy rozrywkowo-kulturalne warta polecenia jest gmina Świerklany. Corocznie możemy wziąć w wielu z nich, niektóre mają zasięg poza lokalny (Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych Złota Lira, Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Mażoretek, Turnieju Sportowo-Pożarniczego o Puchar Wójta Gminy Świerklany (z udziałem jednostek OSP z powiatu rybnickiego i wodzisławskiego)). Ponadto, okolice tej gminy pozwalają obcować z tak unikatową na terenie Śląska przyrodą, np. niewątpliwą atrakcją turystyczną jest naturalne źródełko zwane Studzienką znajdujące się na terenie Lasu Podlesie. Przez gminę przebiega aktualnie budowana Autostrada A1 o znaczeniu międzynarodowym. Przy ulicy Żorskiej w Świerklanach zlokalizowany jest zjazd z autostrady z całym zapleczem.

 

 

W skrzynce logbook, ołówek.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spoiler